Kronik obstrüktif akciğer hastalığında dispneyi değerlendiren yöntemlerin analizi
Analysis of methods used to evaluate dyspnea in patients with chronic obstructive pulmonary disease
  1. Tez No: 108362
  2. Yazar: IŞIL TALASLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜZEYYEN ERK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu kesitsel çalışma, dispne ölçüm yöntemlerinin klinik ve fonksiyonel parametrelerle korelasyonunu araştırmak amacıyla 25 KOAH'lı hastada yapılmıştır. Çalışmaya alınma kriterleri, > 10 paket-yıl sigara anamnezi olmak, öksürük, balgam ve dispne semptomlarında uygun süreci tanımlamak, FEVı/FVC < %70 bulunmak, erken reversibilitesi bulunmamak ve okuma yazma bilmek olarak alınmıştır. Hastalara spirometrik muayene, statik akciğer volümleri, diruzyon kapasitesi, inspiratuar ve ekspiratuar basınçlar, ağız oklüzyon basıncı ölçümü, arter kan gazı ölçümü, 6 dakika yürüme testi yapılmış, ayrıca indirekt ve direkt dispne ölçüm yöntemleri uygulanmıştır. FEVı/FVC % 56±11, RV/TLC %57±9, DLCO % 55± 20, P 0>ı 3,6±1,7 cmH20, Pa02 69±9mmHg, PaC02 39±4 mmHg bulunmuştur. Dispne ölçüm yöntemlerinden Oksijen Maliyeti Diyagramı (OMD) sonucu 49±24, Medical Research Council Dispne Skalası sonucu 2±1, Bazal Durum Dispne İndeksi (BDÎ) fonksiyon bölümü 3± 1, iş bölümü 3± 1, efor bölümü 2± 1, hepsinin toplamından oluşan BDÎ fokal skor 8±2 bulunmuştur. Direkt dispne ölçüm yöntemi olan Borg 1 1±2, Borg 2 3±2, A Borg 2±1 bulunmuştur. Yürüme mesafesi 398±140 metredir. Hastalann fonksiyonel durumları ve egzersiz toleransları ile dispne ölçüm yöntemleri arasındaki korelasyon gözden geçirildiğinde FVC hemen tüm dispne ölçüm yöntemleri ile anlamlı korelasyon göstermiştir.FVC ile OMD, MRC, BDÎ fonksiyon bölümü, BDİ iş bölümü, BDİ efor ve BDİ fokal skor arasında sırası ile r değerleri 0,420; - 0,354; 0,428; 0,473; 0,492; 0,458 bulunmuştur. FEVı ile yalnızca BDİ efor bölümü korele gözükmektedir (r= 0,460). Statik akciğer volümleri ile anlamlı korelasyon gösteren tek dispne ölçüm yöntemi BDİ efor bölümüdür. BDİ efor ile FRC, RV, RV/TLC arasındaki korelasyonların r değerleri sırasıyla -0,445; -0,588; -0,694'tür. Diruzyon kapasitesi ile dispne ölçüm yöntemleri arasında anlamlı ilişki yoktur. Maksimum inspirasyon basıncı ile dispne ölçüm yöntemleri arasında korelasyon görülmemiştir. Maksimum ekspiratuar basınç ile sadece BDİ fonksiyon arasında anlamlı, ancak zayıf bir pozitif korelasyon vardır (r = 0,453). Arter kan gazı sonuçlan ile dispne ölçümleri arasında korelasyon yoktur. 60Yürüme mesafesi ile hemen tüm indirekt dispne indeksleri arasında anlamlı korelasyon vardır. Yürüme mesafesi ile OMD, MRC, BDİ fonksiyon, BDİ efor ve BDİ fokal skor arasında r değerleri sırasıyla 0,659; -0,538; 0,532; 0,615; 0,543 bulunmuştur. Sonuç olarak dispne ölçüm yöntemleri KOAH'lı hastalarda hastanın ve tedavi yöntemlerinin izlenmesinde egzersiz toleransı hakkında bilgi edinmekte yararlı gözüken yöntemlerdir. Vital kapasitesi düşük olan, toraks içi gaz volümü artmış olan hastalarda dispne hissi daha belirgin olmakta ve bu hastaların egzersiz toleransları düşmektedir. Dispne ölçüm yöntemleri, kısmen sübjektif olsalar da uygulmalan kolay olduğundan, KOAH'lı hastaların takibinde, diğer fizyolojik ölçümlerin yamsıra kullanılabilecek yöntemlerdir. 61
Özet (Çeviri)
SUMMARY A total of 25 patients with stable COPD were recruited for this cross-sectional study. The aim of the study was to investigate the correlation between the results of the dyspnea measurement methods and functional and clinical examinations. Entry criteria for the study were: 1) smoking history of more than or equal to 10 pack-years;2) a history of cough, sputum production and dyspnea not suggestive of asthma; 3) a FEVi/FVC ratio equal to or less than 0,7 ; 4) no reversibility; 5) being literate. P'ümonary function tests, lung volume measurements, diffusing capacity, maximum inspiratory and expiratory pressures, mouth occlusion pressure, arterial blood gases, six- minute walking test and measurement of dyspnea using indirect and direct methods were assessed. The mean values of some parameters were as follows: FEVi/FVC 56%±11; RV/TLC 57%±9; DLCO 55%±20; P 0,1 3,6±1,7 cmH20; Pa02 69±9mmHg; Pa02 39±4 mmHg. The results of indirect methods used for measuring dyspnea were: Oxygen Cost Diagram (OCD) 49±24 mm; Medical Research Council (MRC) Dyspnea Scale 2±1; Baseline Dyspnea Index (BDI) (functional impairment) 3±1; BDI ( magnitude of task) 3±1; BDI (magnitude of effort) 2±1; BDI focal score 8±2. The mean results of the direct method used for measuring dyspnea were: Borg 1 : 1±2; Borg 2: 3±2; A Borg 2±1. The mean 6-minute walking distance was 398±140 meters. The correlation between measurements of lung function and exercise tolerance was evaluatedFVC and nearly all methods of dyspne ameasurement showed significant correlations.The correlation coefficient ( r ) values between FVC and OMD, MRC, BDI functional impairment, magnitude of task, magnitude of effort were 0,420; -0,354; 0,428; 0,473; 0,492; 0,458 respectively. FEVi showed the only correlation with BDI magnitude of effort component (r = 0,460). The only dyspnea measurement which showed correlation with lung volume measurements was BDI magnitude of effort component. The r values between BDI magnitude of effort component and FRC, RV, RV/TLC were -0,445; -0,588; -0,694 respectively. Diffusing capacity and dyspnea measurement methods showed no correlation with each other. Maximum inspiratory pressure measurement had no correlation with dyspnea measurement methods. 62Maximum expiratory pressure had the only significant, but weak correlation with BDI functional impairment component ( r= 0,453). No correlation was found between arterial blood gas measurements and dyspnea indexes. Nearly all dyspnea measurement methods showed significant correlation with 6-minute walking distance. The correlation coefficients (r ) between walking distance and OMD, MRC, BDI functional impairment, BDI magnitude of effort and BDI focal score were 0,659; -0,538; 0,532; 0,615; 0,543 respectively. The methods used for measuring dyspnea seem to be valuable tools for following the COPD patients as well as their therapy modalities regarding the exercise tolerance.Patients with a low vital capacity and with a high intrathoracic gas volume experience more breathlessness and they have less exercise tolerance. Althoug being rather subjective tools, dyspnea measurement methods are easy to perform and can be used as a complementary examination in the follow-up of COPD patients. 63