Germe ve gevşeme egzersizlerinin tek başına ve nikotin replasmanı ile birlikte sigara bıraktırmadaki etkisi
Effects of relaxation and streching exercises alone and combination with nicotine patch on smoking cessation
- Tez No: 108367
- Danışmanlar: PROF.DR. FEYZA ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
ÖZET Sigara bağımlılığı, sonuçlan oldukça ciddi olmasına rağmen üstesinden kolay gelinemediği bildirilen bir durumudur. Sigara bırakmayı sağlamak için birçok yöntem kullanılmıştır. Çalışmamızda germe ve gevşeme egzersizlerinin sigara bıraktırmada tek basma ve nikotin replasman tedavisi ile birlikte başarısını irdeledik. Bu amaçla istanbul Üniversitesi istanbul Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Sigara Bıraktırma Polikliniği'ne kendi isteği ile başvuran ve kriterlerimize uyan 44 sigara içicisini başvuru günlerine göre 3 gruba ayırdık. 23 olguya sadece germe ve gevşeme egzersizleri, 12 olguya sadece nikotin bandı ve 9 olguya da her iki yöntemi birlikte uyguladık. Tüm grupların yaş, cins, sigara içme yoğunlukları ve fagerström skalalan benzerdi. Olgular 12 hafta izlendi. Germe ve gevşeme egzersizlerini uygulayan gruba bir fizyoterapist tarafından bu egzersizler öğretilip, egzersizleri tanımlayan ve gösteren kitapçıklar verildi. Nikotin replasmanı grubuna alman olgulara bir göğüs hastalıkları uzmanınca nikotin replasman tedavisi düzenlendi. Egzersiz grubundaki 1 1 olgu (%47), nikotin replasmanı grubundaki 10 olgu (%83,3), karma grubundaki 8 olgu tedaviyi tamamlamadı. Egzersiz grubundaki %33 olgu sigarayı bıraktılar, %58 olgunun da içtikleri sigara sayısını en az yarıya düşürdüğü saptandı. Nikotin kullanılan her iki grupta da uyunç çok düşüktü. Olgular bunun nedenini sosyal güvence kurumlanmn nikotin bandım karşılamadığına bağladılar. Düşük uyunç nedeni ile gruplar arası basan karşılaştırması yapılmadı. Sonuç olarak ucuz, kolay ve yan etkisi olmayan germe ve gevşeme egzersizlerinin sigara bırakmada kısa dönemde başarılı olduğunu gördük. 24
Özet (Çeviri)
SUMMARY We examined the effects of relaxing and stretching exercise on smoking cessation. 44 smokers were randomly assigned to three groups. Exercise "1 group (n: 23), Nicotine patch group (n: 12) and nicotine patch plus exercise group (n: 9). Group's age, gender, cigarette consumption and fagerstörm scores were similar. Their average consumption were 25 + 11 package years. The smoking cessation program included 12 weeks follow up period. In exercise treatment, physiotherapist was shown exercise and gave exercise booklet. In nicotine group chest physician prescript nicotine patch. Dose and treatment period was determined according to severity of smoking. 1 1 patients in exercise group (47%), 10 patients in nicotine patch group (83.3%) and 8 patients in combined group did not continued therapy in spite of phone contact. In exercise group, 33 % of patients stop smoking and 58% of patients reduced smoking at least half of their old consumption. Due to in nicotine and combined group compliance rates were low (16%, 11% respectively) we did not compare success of groups statistically. All patients who left therapy they were complaint price of patch. These results suggest that relaxing and stretching exercise improves short-term quit rates and may be helpful other strategies. 25