Üst torakal ve alt servikal medulla spinalis yaralanmalı hastalarda solunum egzersizlerinin solunum fonksiyonları ve yaşam kalitesine etkisi
Respiration exercises effects on respiration functions and life quality of injuried, upper thoracal lower servical medulla spinalis patients
  1. Tez No: 108368
  2. Yazar: ASUMAN HAFIZOĞLU (ŞAHİN)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ KILIÇASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Bu çalışma 1999-2001 tarihleri arasında 70 yıl Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yatarak rehabilite edilen premorbit akciğer hastalığı, kifoskolyoz, kardiyovasküler, problemleri olmayan stabil 42 MSY'lı hasta üzerinde yapıldı. MSY seviyesi C5-T6 aralığında olan, yaş ortalaması 32 olan, 3 1 erkek, 1 1 kadın hasta alındı. Hastalar başlangıç muayenelerini takiben 21 kontrol, 21 çalışma grubuna ayrılmışlardır. Kontrol grubundaki hastalar Fizik tedavi ve rehabilitasyon programına, çalışma grubundaki hastalar Fizik tedavi ve rehabilitasyon programına ilave solunum egzersiz programına dahil edilmişlerdir. Çalışmaya alınan tüm hastaların başlangıçta, solunum fonksiyon testi, difüzyon testi, PImax ve PE^^'ları ölçülmüş göğüs çevre ölçümleri, üç bölgeden solunumun üç fazı yaptırılarak alınmış, adale testi, eklem hareketleri, fonksiyonel bağımsızlık ölçümleri ayrı ayrı test edilip bakılmıştır. Çalışma grubundaki 21 hasta solunum rehabilitasyon programına alınmış, bunlara; hasta ve aile eğitimi solunum egzersizleri, solunum kontrolü, sekresyon mobilizasyonu, öksürme teknikleri ve gevşeme teknikleri öğretilmiştir. Sekiz hafta sonra yine tüm hastalara solunum fonksiyon testi, göğüs çevre ölçümleri, fonksiyonel bağımsızlık ölçümleri yapılıp kaydedilmiştir. Çalışma sonunda kontrol grubu ve çalışma grubu hastaları birbiriyle karşılaştırıldıklarında ; göğüs çevre ölçümlerinde; zorlu inspirasyonda aksular, sternal, subkostal bölge ölçümlerinde ve normal solunumda subkostal bölgede anlamlı artışlar saptanmıştır. Solunum fonksiyon parametrelerinden FVC, FEV, FEF25.75, FEF50, PEF ve PImax değerlerinde anlamlı artış bulunmuş, yaşam kalitelerinde gözle görülür artış saptanmıştır. Her iki grupta fonksiyonel bağımsızlık derecelerinde artış bulunmuş, kontrol grubunda, sosyal düzey ve kombinasyonda artış olmamış, çalışma grubu hastalarında bütün parametrelerde artış kaydedilmiştir. Solunum komplikasyonlarındaki azalma hastaların sosyal düzey ve iletişim açısından seviyesini arttırmıştır. Sonuç olarak; Fizik tedavi ve rehabilitasyon programına dahil edilen hastalarımıza solunum egzersiz programı da ilave edilerek mümkün olduğunca en erken dönemde solunum fonksiyon rehabilitasyonuna başlanmalıdır. 75
Özet (Çeviri)
This study,were done between the year of 1999-2001 in 70. year physical Therapy and Research Hospital. 42 stable patients whose don't have premorbit lung ilness kyphoscoliosis, cardiyovasculer problem are included to this study. We researched on patients whose avarage ages are 32,31 males and 11 fameles medulla Spinalis injury level are between C5 and T6. Patients were divided 21 Check and 21 study groubs, 21 check and 21 study groubs. The patients, are in check rehabilitation programme. All patients included to study, were tested from respiration function and diffusion tests. Also from measured PImax and PEmax breast, antropometric measurement, muscle tests which was taken from 3 sections by having 3 parts of respiration, range of motion (ROM), functional independed measure 21 patients in study programme. Were taken in respiration rehabilitation programme Respiration exercises, respiration controls, movement of sputum, cough technise, relaxtion technics, training of patient and the family were teached. As a result at the of this programme, when we compare the two groubs of patiens study and check groubs it is seen that meaningful variations on forced inspiration on axillar sternal and subcostal sections meaning ful variatons were found in respiration function parametes are FVC, FEVı, FEF25-75, FEF50, however no varitions were found on FEVi/FVC The reason of this increassing of every two parameters were same rates. Because of that, there was no differences were found. It was seen that e meaningful increment life quailities and functional independet levels in both groups. İn check group, there was no incremant on social level and combination. Also on the patients of study group, it wasn't registered that, increment in all parametes. Because of the decreases in respiration complication the levels of patients were creased by the look social level and communication Finaly, we must put respiration exercise programmes to our patients who are included physical treatment and rehabilitation programme if posible in earliest time should be started that respiraton functional rehabilitation. 76