Çocuklardaki travmatik kazalar ile aile hayatı ve çocuk yetiştirme tutumları arasındaki ilişki
The correlation between childhood traumatic injuries and parental attitude
- Tez No: 108377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUZAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
7. ÖZET Bu çalışma TK ile TK geçiren çocukların annelerinin çocuk yetiştirme tutumları arasındaki ilişkinin karşılaştırılması amacı ile tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırma İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi, Acil Birimler Polikliniği Acil Cerrahi Ünitesinde, Aralık 1999-Aralık 2000 tarihleri arasında, 0-20 yaş arası 60 çocuk ve anneleri üzerinde gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında“Anket Formu”(Ek 1) ve“Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutumu Ölçeği”(Ek 2) kullanıldı. Elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak, yüzdelik, ortalamalar, tek yönlü varyans analizi ve student“t”testi ile değerlendirildi. Araştırmanın sonucunda; TK geçiren çocukların genelde, TK geçirdikten sonra ilk 6 saat içinde hastaneye getirildikleri, fakat getiriliş süreleri ile annelerinin tutumları arasında ilişkinin olmadığı görüldü. Benzer şekilde çocukların yaşı, cinsiyeti, kaza türleri, ailedeki çocuk sayısı ve aile sıralamasındaki yeri ile annelerin tutumları arasındaki ilişkiler istatistiksel açıdan anlamlı bulunmadı. Çocukluk çağında TK' lan önlemede annenin çocuk yetiştirme tutumunun önemli bir faktör olmadığı görüldü. 52
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The Correlation between Childhood Traumatic injuries and Parental Attitude This study was designed to investigate the correlation between traumatic injuries in children and their mothers' attitude. The present study was performed at İstanbul University Cerrahpaşa Medical School Hospital Emergency Unit between December 1999- December 2000 on 60 children (0-20 years old) who suffered traumatic injuries and on their mothers. The questionnaire and PARI were applied to the mothers. The gathered data were analyzed by using SPSS statistical pocket program. The one way analysis of variance and student“t”test were applied. As a result; The children with traumatic injuries were generally admitted to the hospital within the first 6 hours, but there is no correlation between the time they were admitted and the mothers' attitude. There was no statistical significant correlation between age and sex of the children, type of the injury, the number of children within the family and the mothers' attitude. It was observed that the mothers' attitude is not an important factor in preventing traumatic injuries during childhood. 53