Astım hastalarında birebir ve toplu eğitimin hastalık semptomları, solunum fonksiyonları ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of individual and group education on disease symptoms, pulmonary functions and quality of life in asthma patients
  1. Tez No: 108376
  2. Yazar: AYSEL YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜL ÖNGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Astım eğitim programlan, astımlı hastalarda hastalığın kontrolü ve ayaktan tedavide önemli rol oynar. Astımda değişik eğitim programlan kullanılabilir. Amacımız bireysel ve toplu asam eğitim programlarım değerlendirmek ve karşılaştırmaktı. Çalışmada Ekim 1999 - Temmuz 2000 tarihleri arasmda 70 astımlı hasta yer aldı. Başlangıçta hastaların yaş, cinsiyet, sigara kullanımı, öğrenim düzeyleri, solunum fonksiyon testleri ve hastalıkla ilgili bilgi düzeyleri benzerdi. Hastaların hiçbiri daha önce asam eğitim programına katılmamıştı. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Bireysel eğitim grubu 35 hastayı içeriyordu. Bu gruptaki her birey 40 dakika birebir astım eğitimi aldı. Toplu eğitim ise 6-10 hastadan oluşan gruplarla gerçekleştirildi. Toplu eğitim derslerinin süresi 40 dakika idi. Her grup astım, tetikleyen faktörler, semptomlar, tedavi, peak flow metre ve inhalasyon teknikleri hakkında asam eğitimi aldı. Her hasta ayrıca solunum ve relaksasyon. egzersizlerini içeren fizyoterapi eğitimi de aldı. Hastalar eğitim programlan öncesinde, 1 hafta ve 7 hafta sonrasında değerlendirildi. Eğitimi takiben her iki eğitim grubunda semptomlar azaldı, solunum fonksiyon testleri, yaşam kalitesi skorlan ve hastaların astımla ilgili bilgileri arttı. Gruplar birbirleri ile karşılaştırıldığında bireysel asam eğitim programının astım eğitiminde daha anlamlı etkinliği olduğu bulundu. Toplu eğitim ise yaşlı ve eğitim seviyesi düşük hastalarda daha etkili idi. 84
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF INDIVIDUAL AND GROUP EDUCATION ON DISEASE SYMPTOMS, PULMONARY FUNCTIONS AND QUALITY OF LIFE IN ASTHMA PATİENS Asthma education programs play an important role in disease control and treatment outcome in patients with asthma. Different educational programs may be used for asthma. Our aim is to compare and evaluate the individual and group asthma education programs. Between October 1999 and July 2000, 70 patients with asthma were included in the study. Baseline characteristics of patients i.e age, gender, smoking, education levels, pulmonary functions and knowledge levels on disease was similar. None of the patients had an asthma education program before. The patients were randomized into two groups. Individual education group included 35 patients. Each individual in this group received a 40 minutes one to one education. Group education was performed with groups consisting of 6-10 patients. The duration of the group education lessons was 40 minutes. Each group received asthma education about asthma, triggering factors, symptoms, treatment, peak flow meter and inhalation techniques. Every patient had also physiotherapy education consisting of respiration and relaxation exercises. The patients were evaluated before, 1 week and 7 weeks after the educational programs. Following education, symptoms decreased, pulmonary functions tests, quality score of life assesment and their information about asthma increased in both education groups. When the two groups were compared, individual asthma education program was found to be more significantly effective for asthma education. Group asthma education was more effective in elderly and low educational levels. 85