Bir yataklı tedavi kurumunda çalışan hemşirelerin örgüte bağlılık durumu
Nurses organizational commitment in an inpatient institution
  1. Tez No: 108397
  2. Yazar: SERGÜL DUYGULU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜHEYLA ABAAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Hizmetleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Duygulu, Sergül., Bir Yataklı Tedavi Kurumunda Çalışan Hemşirelerin Örgüte Bağlılık Durumu, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Hizmetleri Yönetimi Programı Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara, 2001. Araştırma bir yataklı tedavi kurumunda çalışan hemşirelerin örgüte bağlılık durumlarını, özdeşleşme, sadakat ve işe katılım boyutu ile ortaya çıkarmak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Sağlık Bakanlığı'na bağlı yatak kapasitesi bakımından en büyük hastanelerden birinde en az 6 aydır yatak başı bakım veren ve tabakalı rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 84 hemşire oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak, hemşirelerin tanıtıcı özelliklerini içeren 1) Demografik Bilgiler Formu, Buchanan tarafından geliştirilen ve Sungurlu tarafından Türkçe'ye uyarlanarak geçerlilik, güvenirlilik çalışması yapılan 2) Örgüte Bağlılık Anketi ve 3 )Marlow ve Crowne Sosyal Beğenirlik Soru Formu kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Student's t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma kapsamına giren hemşirelerin %47.6'sı 30-39 yaş grubunda, %35.7'si sağlık meslek lisesi mezunu, memuriyette geçen süre ortalamaları 12.37+5.08 yıl ve hastanelerinde çalışma süre ortalamaları 8.58+5.45 yıldır. Hemşirelerin özdeşleşme puan ortalaması 32.81+11.38 (tam puan 78), sadakat puan ortalaması 17.30+5.48 (tam puan 36), işe katılım puan ortalaması 19.37+4.95 (tam puan 36) ve toplam örgüte bağlılık puan ortalaması 69.48+16.89 (tam puan 150) olarak bulunmuştur. Bu değerler örgüte bağlılık tam puanının yaklaşık yarısıdır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT Duygulu, S. Nurses' Organizational Commitment in An Inpatient Institution, Department of Management of Nursing, Institute of Health Sciences, Hacettepe University, Master Thesis, Ankara-2001. Nurse's organizational commitment in terms of identification, involvement and loyalty (Buchanan 1974) in an inpatient institution was investigated in the study. Study included randomly stratified sample of 84 staff nurses working for at least six months in the largest Ministry of Health hospital in Turkey. After obtaining written consent from the hospital and oral consent from nurses 3 instruments were used to collect data. 1) Nurses data sheet, 2)Organizational Commitment Questionnaire (Buchanan 1974, reliability and validity studies done by Sungurlu 1994) 3) Marlow&Crowne Social Desirability Test (MCSD) (Crowne and Marlowe 1964, reliability and validity studies done by Sungurlu 1994) as a control of findings of organizational commitment results. This study had alpha coefficient 0.85 for organizational commitment and 0.67 for MCSD. Findings showed that almost half of nurses were ages 30-39, one third had highschool nursing diploma, had 12.37(+5.08) years of experience and worked 8.58(+5.45) years, %79.8 worked rotating shifts in this hospital. Organizational commitment score was 69.48+16.89 (total of 150 points), mean identification score was 32.81+11.38 (total of 78), mean loyalty score was 17.30+5.48 (total of 36) and mean involvement score was 19.37+4.95 (total of 36).