Hemşirelerde çok boyutlu yoksunluk ölçeğinin geliştirilmesi ve uygulanması
Application and development of the multidimensional deprivation scale for nurses
- Tez No: 990133
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma hemşirelerin yoksunluk düzeylerini belirlemeye yönelik bir veri toplama aracı olarak hemşirelerde çok boyutlu yoksunluk ölçeğinin geliştirilmesi ve uygulanması amacıyla; metodolojik, tanımlayıcı, kesitsel ve karşılaştırmalı tasarımda gerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda araştırmacılar tarafından mesleki, bireysel ve örgütsel olmak üzere üç ayrı alt ölçek olarak tasarlanan 88 maddelik madde havuzu oluşturulmuştur. Sonrasında ölçek maddeleri konusunda 11 uzman görüşü alınmış ve 54 hemşire ile pilot çalışma yapılmıştır. Çalışmanın açıklayıcı faktör analizi (AFA) verileri Türkiye'deki altı adet yataklı tedavi kurumunda çalışan 468 hemşireden yüz yüze, doğrulayıcı faktör analizi (DFA) verileri ise farklı bir örneklem grubundan olan 228 hemşireden çevrim içi olarak toplanmıştır. Yapılan analizler sonucunda ölçeğin faktör yüklerinin 0,45'in ve madde toplam puan korelasyon değerlerinin 0,30'un üzerinde olduğu görülmüş; mesleki yoksunluk alt ölçeğinin yedi madde ve iki alt boyut, bireysel yoksunluk alt ölçeğinin 13 madde ve iki alt boyut ve örgütsel yoksunluk alt ölçeğinin 18 madde ve dört alt boyuttan oluştuğu belirlenmiştir. DFA analizinde uyum indeksi değerlerinin kabul edilebilir ve mükemmel sınırlar içerisinde olduğu, iç tutarlılık analizinde ise her bir alt ölçeğin Cronbach alfa değerinin>0,70 olduğu görülmüştür. Her bir alt ölçek için birleşim ve ayrışım geçerlikleri ve madde ayırt edicilikleri sağlanmaktadır. Test-tekrar test sonuçlarına göre ilk test ve son test puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır. Sonuç olarak geliştirilen ölçeğin hemşirelerin yoksunluk düzeyini ölçmede kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir araç olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted using a methodological, descriptive, cross-sectional, and comparative design to develop and implement a multidimensional deprivation scale for nurses as a data collection tool to determine their levels of deprivation. Accordingly, the researchers created an initial pool of 88 items representing three subdimensions: professional, individual, and organizational deprivation. To assess content validity, expert opinions were obtained from 11 specialists, followed by a pilot study conducted with 54 nurses. Data for the exploratory factor analysis (EFA) were collected face-to-face from 468 nurses employed in six inpatient healthcare institutions in Türkiye, whereas data for the confirmatory factor analysis (CFA) were gathered online from an independent sample of 228 nurses. The results indicated that factor loadings exceeded 0,45 and the item–total correlation coefficients were above 0,30. The professional deprivation subscale consisted of seven items and two subdimensions, the individual deprivation subscale comprised 13 items and two subdimensions, and the organizational deprivation subscale included 18 items and four subdimensions. In the CFA, it was observed that the fit index values were within acceptable and excellent ranges, and in the internal consistency analysis, the Cronbach's alpha values of each subscale were found to be greater than 0,70. Convergent and discriminant validity were established for each subscale. Test-retest analysis revealed no statistically significant difference between the mean scores of the first and second administrations. As a result, it was concluded that the developed scale is a valid and reliable tool that can be used to measure the deprivation status of nurses.