Akut miyokart infarktüsünün erken teşhisinde Troponin T, Miyoglobin ve CK-MB'nin yeri
Myoglobin, Troponin T and CK-MB, in the early diagnosis of acute myocardial infarction
  1. Tez No: 108404
  2. Yazar: YEMLİHA AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Acil servise göğüs ağrısı şikayeti ile başvuran hastaların önemli bir kısmı Akut Koroner Sendrom tanısı almaktadır. Bu tanının erken konulması ve trombolitik tedaviye zamanında başlanmasıyla mortalite ve morbidite olumlu yönde etkilenecek, hastaların hastanede kalış süresi azalacak ve hastalığın prognozunda iyileşme olacaktır. Atipik göğüs ağrısı ve nondiagnostik EKG' si olan hastalarda erken AMI teşhisi için erken belirleyici ve dışlayıcı kabiliyeti yüksek markerlere ihtiyaç vardır. Biz AMFnü erken tesbit edebilme ve dışlama kabiliyetlerini belirlemek için miyoglobin ve troponin T'yi rutin olarak kullanılan CK-MB ile karşılaştırdık. Çalışmaya 62 göğüs ağrılı hasta alındı. Bunların 30'u AMI tanısı aldı. Geriye kalan 32 hasta ise UA ve diğer göğüs ağrıları tanısını aldı. Hastalar markerlerin yanlış pozitif oluşturabileceği durumlardan dışlanarak çalışmaya dahil edildiler. Ağrının 2. saatinde miyoglobin, CK-MB ve troponin T" nin sensitiviteleri sırasıyle %53, %3 ve %0 bulundu. Aynı saatteki NPD'leri ise sırasıyla %68, %52 ve %5 1 bulundu. Beşinci saatteki sensitiviteleri ise sırasıyla %100, %93 ve %76 idi. Aynı saatteki NPD'leri ise sırasıyle %100, %94 ve %81 idi. Çalışmada erken dönemde AMI'ne en duyarlı ve AMI'nü dışlama kaabiliyeti 82en yüksek marker olarak miyoglobin bulundu. Troponin T ise daha geç belirleyici marker olarak bulundu. Sonuç olarak. Acil serviste AMTnün erken teşhisinde kardiyosensitif marker olan miyoglobin ile kardiospesifik marker olan troponin T'nin beraber kullanımı uygun bir diyagnostik strateji olabilir. 83
Özet (Çeviri)
SUMMARY Substantial portion of patients with chest pain, who arrive to the emergency department, are diagnosed as acute coronary syndrome. Early diagnosis and timely administration of trombolytic agents decrease mortality and morbidity, shorten stay period of the patients at the hospital, and affect prognosis of the disease positively. In the patients with atypical chest pain and nondiagnostic ECG's, markers which are highly sensitive and exclusive in early period are needed for early and accurate diagnosis of AMI. We compared myoglobin and troponin T with CK-MB that is used routinely in the practice to determine their early ruling out and ruling in of AMI. Sixty two patients with chest pain presenting to the emergency department were included in the study. Of the patients (n=62), 30 had diagnosis of MI. The remaining 32 patients had diagnosis of UA and nonspesific chest pain. The patients whose clinical conditions may cause false-positive results of marker assays were excluded from the study. 84Sensitivities of myoglobin, troponin T, and CK-MB were 53%, 3%, and 0% respectively. At the same time their NPD's were 68 %, 52 %, and 5 1 % respectively. In the 5th hour after the onset of chest pain the sensitivities were 100 %, 93 %, and 76 % respectively. In the same time the NPD'S were 100 %, 94 %, and 81 %. As a result, myoglobin was found out to be the most sensitive and exclusive marker in early period for diagnosis of AMI. Troponin T was determined as a later sensitive and exclusive marker in diagnosis of AMI. It can be concluded that concurrent measurement of myoglobin, a cardiosensitive marker, and troponin T, a cardiospesific marker, in blood may be an appropriate strategy for early diagnosis of AMI. 85