Akut myokard infarktüsünün erken tanısında kreatin kinaz-MB troponin-T ve myoglobinin diagnostik değeri
The Role of creatine kinase-MB, troponin-T and myoglobin in early diagnoses of acute myocard infarction
  1. Tez No: 88305
  2. Yazar: FAİZA HAJ İBRAHİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL SALMAYENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kardiyoloji, Biochemistry, Cardiology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Geleneksel olarak akut myokard infarktüsünün (AMI) teşhisi anemnez, EKG bulguları ve serum enzim tayinlerine dayanır. AMI'nün erken ve güvenilir teşhisi tedaviye karar vermede önemlidir. Son yıllarda iskeminin başlangıcından sonraki ilk saatlerde uygulandıklarında myokard hasarını azaltmadaki etkinlikleri nedeniyle trombolitik ajanların kullanımı artmıştır. Trombolitik tedaviye pik düzeylerine ulaşmalarının geç olması nedeniyle sadece kreatin kinaz (CK) ve kardiyak izoenzimi olan CK-MB ölçümleri ile karar verilemez. Çünkü trombolitik tedaviden maksimum fayda sağlamak için, tedaviye infarktüsünden sonraki 4 ile 6 saat içinde başlanması gerekir. Bu nedenle Troponin T (TnT) ve myoglobinin (Myo) AMI'nün daha erken göstergeleri olduğu ileri sürülmüştür. Bu çalışmada, AMI'nün erken teşhisinde TnT ve myoglobin gibi kardiyak göstergelerin önemini araştırmayı amaçladık. Bu amaçla, istanbul Tıp Fakültesi Acil Dahilye Bölümüne retrosternal göğüs ağrısı ile başvuran ve EKG 'de MI bulguları gösteren hastalar dahil edildi. İlki göğüs ağrısının başlangıcında olmak üzere 2., 4., 12. ve 24. saatlerde kan örnekleri alınarak çalışıldı ve bunların sonuçları 27 sağlıklı kişinin sonuçları ile de mukayese edildi. İstatistiksel analizler Student-t test, Mann Whitney U testi ve Wilcoxon eşlendirilmiş sıra testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The diagnosis of acute myocardial infarction (AM) is traditionally based on a typical history, ECG findings, and serum enzyme analysis. Early, reliable diagnosis of acute myocardial infarction is essential to decide to therapy. In recent years use of thrombolytic agents has increased because they are effective in minimizing myocardial damage when given within the first hours after the onset of ischemia. The decision to attempt thrombolytic therapy cannot be based on creatine kinase (CK) and its cardiac isoenzyme CK-MB measurement because they are peaks too late. For a patient to derive maximum benefit from thrombolytic therapy for AMI, treatment within 4 to 6 hours after infarction is essential. The earlier markers of AMI, troponin T (TnT) and myoglobin (Myo) has been proposed this. In this study, we aimed to investigate the importance of the earlier cardiac markers such as TnT and myoglobin in the earlier diagnosis of acute myocardial infarction. For this purpose, 33 patients who were admitted to the Emergency Care Unit, of Istanbul Faculty of Medicine with retrosternal chest pain and Ml findings in electrocardiogram (ECG) were included in the study. Blood samples were drawn at admission, on 2., 4., 12. And 24. hours following onset of chest pain and results were compared 27 healthy volunteers. Statistical analysis were done with Student t test, Mann Whitney U test and Wilcoxon signed-ranks test.