Yatan hasta memnuniyeti: Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi'nde bir uygulama (Genel Cerrahi Anabilim Dalı örneği)
A study on inpatient satisfaction in İbn-i Sina Hospital of Ankara University (an example of Department of General Surgery)
- Tez No: 108414
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET MÜNİR ACUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
13 6.0ZET YATAN HASTA MEMNUNİYETİ: ANKARA ÜNİVERSİTESİ İBN-İ SİNA HASTANESİNDE BİR UYGULAMA (GENEL CERRAHİ ANABİLİM DALI ÖRNEĞİ) Hastaneler hastaların teşhis ve tedavisine yönelik çok çeşitli hizmetlerin sunulduğu, değişik bir sosyoekonomik yapıya sahiptirler. Çağımızda hızlı teknolojik değişimler olmaktadır. Hastanelerde uzmanlaşma, maliyetlerin artışı, toplumlardaki demografik değişiklikler ve hastaların istekleri artmaktadır. Hastanelerin iş yoğunluğuda buna paralel olarak artmakta ve karmaşık bir hal almaktadır. Yoğun iş akışı olan hastane sisteminin uygun bir biçimde yönetilmesi gerekmektedir. Yöneticiler sağlık kuruluşlarının (hastanelerin) plan ve programlarına göre hedeflerine ulaşmak için çabalar harcarlar. Bu çabalar çeşitlidir, maddi kaynakları ve insan kaynaklarını örgütleyerek bu kaynaklardan en iyi şekilde nasıl yararlanacağını ve elde edilecek sonuçları denetleyip ve değerlendirerek istenilen hedefe ulaşmaya çaba sarfetmeleri gerekir. Yöneticiler belirlenen hedefler ile yaptıkları faaliyetler arasındaki uyumun sürekliliğini kontrol etmek zorundadırlar. Bu nedenle üretim ve sunumda verimlilik ve kalite her zaman ön plana çıkar. Hasta ve hasta sahiplerinin kendi istek ve arzuları konusunda gün geçtikçe daha bilinçli ve duyarlı hale gelmeleri nedeniyle sağlık hizmeti veren kurum ve kuruluşlardan beklentilerini artırmaktadır. Bu nedenle kaliteli sağlık bakım hizmeti vermek isteyen sağlık kuruluşları hasta ve hasta sahiplerinin istek ve arzularını bilmek ve yerine getirmek durumundadırlar. Bu, Toplam Kalite Felsefesinin de gereğidir. Hasta tatminini etkileyen faktörlerin araştırmacılar tarafından değişik şekillerde sınıflandırıldığı bilinmektedir. Bunun için uygun yöntemler geliştirilmelidir. Bu yöntemlerden biri olan anket114 çalışmalarının düzenli bir şekilde yapılması sağlık kuruluşlarında verilen sağlık bakım kalitesini yükseltecek ve hasta tatmin düzeyini artıracaktır. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi'nde yapılan bu araştırma ile hastanenin Genel Cerrahi Anabilim Dalı'na başvurup, yatırılarak tedaviye alman ve sonrasında taburcu edilen hastaların hasta tatmin düzeyinin ölçülmesi, buradan hareketle hasta tatminini etkileyen faktörlerin irdelenmesi ve öneri geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmada hastalara 38 sorudan oluşan anket uygulanmıştır. Değerlendirmeye alınan 650 anket ile ulaşılan bulgulara göre, araştırma grubunun hasta tatmin düzeylerinin değiştiği ve hastanenin bazı eksik yönlerinin olduğu belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Yatan Hasta Memnuniyeti, Hastanede Toplam Kalite Yönetimi,Hasta Kritiği, Hasta Doktor İletişimi, Sağlık Personeli ile İletişim, Hastanede İletişim
Özet (Çeviri)
115 7.SUMMARY A STUDY ON INPATIENT SATISFACTION IN İBN-İ SİNA HOSPITAL OF ANKARA UNIVERSITY (AN EXAMPLE OF DEPARTMENT OF GENERAL SURGERY ) Hospitals have a different socio-economic structure in where various services related to diagnosis and treatment of patients are being presented. It is obvious that technology had remarkable progression in this area. Expertise, cost increase, demographic variations and requests of patients are important challenges for us. Associate d with these increasing patient and work load of hospitals may create complicated problems. Therefore, appropriate and well experienced administration for busy hospitals are very important. Administrators of such hospitals have to target specific goals according to their plan and programs. Of course, these goals are various, including organization of financial budget and human resources in order to get maximal benefit. It is important that strict evaluation of results of these programs to reach the goals. It is obligatory that all administrators have to control the parallelism of their defined goals and work has been done to reach these targets. It is very well known in this era that cost-effective and cost-conscious administration is one of the crucial skills in the hospital management. Expectations of patients and their relatives from hospitals and hospital administrators are progressively increasing because of the increased medical knowledge and consciousness. Therefore, hospitals or medical centers in order to satisfy their customers have to know the expectations of all patient groups. There are several factors influencing the patient satisfaction. These factors have been classified differently on the basis of the target goals. Despite this, we still believe that most appropriate method, still, has to be defined and developed. One of these methods is, for sure, survery, which has to be done on regular basis in each16 hospital. It has been shown that this will definitly increase the quality of patient care and satisfaction. In this thesis, we have attenpted to determine the factors influencing the level of patient satisfaction in patients who were admitted and treated at the Ibni Sina Hospital, Ankara University Medical School. In this evaluation, 650 patients were questioned with 38 different questions. This study showed that level of satisfaction of patients changed during the inpatient stay. We also determined same deficits of our hospital in related to maintenance services, nursing and physcian-patient interactions. Key Words; Inpatient Satisfaction, Total Quality Management in Hospital, Patients Critique, Patients-doctor Communication, Communication With Health Staff in Hospital, Management in Hospital