Birinci basamak sağlık kuruluşu aile planlaması kliniğine başvuranların kontrole gelmeme gerekçelerinin incelenmesi
- Tez No: 108423
- Danışmanlar: PROF. DR. MELDA KARAVUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Bu araştırmada veriler Ümraniye Merkez Sağlık Ocağı Aile Planlaması ve Üreme Sağlığı Polikliniği'ne (bundan böyle ÜMSO/AP denilecektir) 1 Ocak 1995-31 Mayıs 1999 tarihleri arasında, ÜMSO/AP'na herhangi bir yöntem almak için gelen kadınlar arasından yöntem almış ancak kontrol için gelmemiş olanlardan telefonla ulaşabilen ve araştırmaya katılmayı kabul eden 188 kadınla yüz yüze görüşülerek anket ve derinlemesine görüşmeler yapılarak toplanmıştır. Araştırmaya katılan kadınların % 36.7'sinin 35 yaş ve üzeri, %26.1'inin 25-29 yaş grupları arasında olduğu saptanmıştır. Bu kadınların %72.3'ü ilkokul mezunu iken, % 11.2 okuma yazma bilmemektedir. Ancak % 10. 6' sı Use ve üstü okul mezunudur. Kadınların %91.5'i son üç ay içinde para getiren bir işte çalışmamıştır. Kadınların eşlerinin son üç aydır herhangi bir işte çalışıp çalışmadığı sorulduğunda % 9 1.5 'i evet demişlerdir. Bunlardan % 25.5'i vasıfsız bir işte çalışırken, % 2.7'si yüksek eğitim gerektiren işlerde çalışmaktadır. Bunun yanında % 6.9 'unun işsiz olduğu tesbit edilmiştir. Araştırmaya katılan kadınlardan halen kullandıkları yöntemden memnuniyetsizlik nedeni sorulduğunda % 40.4 ile kanama problemlerinin olduğunu ifade etmişlerdir. Araştırmaya katılan kadınlara ÜMSO-AP Polikliniğinin en çok memnun kalman yönleri sorulduğunda, % 60.9 oram ile ilk şurayı sağlık personelinin iyi davranışı, güler yüz, ilgi, yardım, dinleme ve aydınlatma, ikinci sırayı ise % 12.0 oram ile ortamın rahat, temiz, ve az kalabalık oluşunun aldığı görülmüştür. Araştırmaya katılan kadınların ÜMSO aile planlaması polikliniğinden yöntem aldıktan sonra kontrole gelmeme nedenleri arasında alman yöntemin bırakılmış olması % 18.6 ve bölgeden bir süre için ayrılmış olma nedeniyle kontrole gelmeme yine %18.6 veoranları ile ilk iki sırayı almaktadır. Bunun dışında % 14.1 oranı ile yöntemle ilgili herhangi bir sorunla karşılaşmama, % 8.2 oranı ile kişisel bazı sorunlarının bulunması, %7.4 oranı ile hap ve kondomu eczanelerden alabilme, % 5.6 oranı ile gebe kalma öncelikli nedenler arasında sayılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research data has been collected by communicating face to face interviews with 188 women who has been reached by phone and has accepted to join the research and who have come to Ümraniye Health Center Family Planning and Reproductive Health Unit (called as UMSO/AP) between 1 January 1995 and 31 May 1999 to take any family planning methods but who have come again for controls. It is specified that 36.7 percent of the women attended to the research are above 35 years of age, 26.1 percent are between 25 and 29 age groups. While 72.3 percent of these women have the graduated from elementary school, 11.2 percent were illiterate. Only 10.6 percent have graduation degree of high school and above; 91.5 percent of these women have not worked in any job providing income in the last 3 months. When it is asked whether your husband worked in any job in the last 3 months 91.5 percent of women have answered yes. While 25.5 percent of them have worked in a job required no qualification, 2.7 percent have worked in a job required the degree of higher education. It is found that 6.9 percent of them were unemployed. When the reasons of their not being satisfied with the current family planning method they are using were asked 40.4 percent of the women have said that they have unwanted bleeding. When they have been asked why they were pleased with the UMSO/AP Unit the first answer given by 60.9 percent was the good behaviour, smiling face, interest and help of health officers, the second answer with 12.0 percent was about the environment being comfortable, clean and uncrowded.Among the firt reasons why women have not come to control after taking a FP method were with 18.6 percent were their giving the method up and their leaving the region. The other ones with 14.1 percent having no problem about the method, another one with 8.2 percent having some personal problems, with 7.4 percent the ability of getting the pill and condoms from the pharmacies and with 5.6 percent getting pregnant while using the method. T.C. YÜKSEKÖ?RETİM KURULU DOKÜMANTASYON MERKEZİ