Ankara ili Elmadağ ilçesi Deliler köyündeki evli erkeklerin aile planlaması ile ilgili bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge and attitute of married man in Deliler village regarding the family planning of Elmadağ in Ankara
  1. Tez No: 108422
  2. Yazar: ŞÜKRAN ŞANKAZAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE YILDIZ KIRILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Ankara İli, Elmadağ İlçesi, Deliler Köyündeki Evli Erkeklerin Aile Planlaması ile ilgili Bilgi ve Tutumlarının Değerlendirilmesi Bu çalışma, Ankara ili, Elmadağ İlçesi, Deliler Köyündeki Evli Erkeklerin Aile Planlaması İle İlgili Bilgi ve Tutumlarının Değerlendirilmesi amacıyla Mart 1999 ve Şubat 2001 yılları arasında yapılmıştır. Araştırmada örneklem seçilmeyip, köyde yaşayan evli erkeklerin tümü (65) değerlendirmeye alınmıştır. Araştırma grubuna sosyo-demografik özelliklerini ve aile planlaması konusundaki bilgi ve tutumlarını saptamak amacıyla anket uygulanmıştır. Araştırma grubunun demografik özellikleri Türkiye nüfusunun genel özelliklerine göre farklılık göstermektedir. % 43.1 'i 56 yaşından yukarıda olan grubun, % 67.6'sının dörtten fazla yaşayan çocuğu, % 50.8'inin canlı doğup ölen çocuğu olduğu ve % 12. 8' inin eşlerinin ölü doğum yaptığı saptanmıştır. Araştırma grubunun % 67.7'sinin aile planlaması yöntemi kullanmadığı, % 87.7'sinin artık çocuk istemediği, % 70.8'inin en fazla 2 çocuk istediği belirlenmiştir. Gebeliklerin fazla olmasının nedeni olarak % 52.3 yöntem bilmeme olduğu saptanmıştır. Bu durum araştırma grubunun aile planlaması ile ilgili karşılanmamış bilgi ve hizmet açığını ortaya koymaktadır. Anahtar Sözcükler : Aile Planlaması, Evli Erkeklerin Rolü. 37
Özet (Çeviri)
SUMMARY Evaluation of Knowledge and Attitute of Married Man in Deliler Village Regarding the Family Planning of Elmadağ in Ankara. This study was performed between March 1999 and February 2001 for the purpose of evaluating the knowledge and attitute of married men related to family planning, in Deliler village of Elmadağ subprovince of Ankara. No sampling met hod was performed but all the men living in the village (65) were taken place in the study. A public survey has been applied to the group in order to learn their demographical characteristics, knowledge and attitudes about family planning. Demographical characteristics of the study group show some differences comparing with those of Turkey population; 43.1 % of the men in the group was older than 56 years, 67.6 % of them got more than four children, 50.8 % of them got still birth and 12.8 % of them having wives who gave dead-birth. It was found that 67.7 % of them didn't use any method, 87.7 % didn't want any more children, 70.8 % wanted at most 2 children. It was found that 52.3 % of them didn't know any preventive method. This situation showed us that the need of group was knowledge and service but they were not properly met. Key Words : Family Planning, Role of Married Men. 38