İstanbulda'ki özel sağlık sigortası kurumlarının anlaşmalı kurumlarından beklentileri
  1. Tez No: 108425
  2. Yazar: GÜLİN KIRAÇ ERGÜLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLŞAD CEBECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET İstanbul'da Özel Sağlık Sigortası hizmeti veren kurumların, anlaşmalı sağlık kurumlan ve doktorlardan olan beklentilerinin belirlenmesi amacı ile planlanmış, Şubat 2001 - Eylül 2001 tarihleri arasında, İstanbul ili sınırlan içinde faaliyet gösteren 29 Özel Sağlık Sigortası kurumu, 3 aracı kurum, 2 Reasürans kurumundan; araştırmaya katılmayı kabul eden 23 Özel Sağlık Sigortası kurumu, 2 aracı kuruluş, 1 Reasürans kurumuna, yani toplam 26 sigortacıya uygulanan, tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Araştırmaya katılan özel sağlık sigortası kurumlan yöneticilerinin % 76,9u erkek, % 23,1 i kadın olup, bu kişilerin % 80, 8 'i tıp fakültesi mezunudur. Katılımcıların yandan çoğu Özel Sağlık Sigortası kurumunda müdür, geri kalanı da Tıbbi-Teknik Danışman konumunda ve % 73, 07 'si 2-4 yıldır aynı kurumda çalışmaktadır. Araştırmaya katılan kurumlann% 65,4 'ü daha önce de sigorta şirketinde çalıştıklarını bildirmişlerdir. Araştırmaya katılan kurumların % 76,9'unun aracı kurumlar ile ortak çalışmakta olduklan belirlenmiştir. Buna rağmen özel sağlık sigortası kurumlarının % 92 'si kendi şirketlerinde anlaşmalan koordine eden yetkili kişi/bölüme sahiptir. Araştırmaya katılan kişilerin % 84, 6 'sı kurumlannda, Özel Sağlık Sigortası poliçesi sattıklan müşterilerinin, bir sonraki yıl eğer poliçelerini devam ettirmediler ise, yenilememe nedenlerini geriye dönüp araştırdiklan belirlenmiştir. Araştırmaya katılan kurumlann en büyük sorununun suistimal olduğu, tamamına yakın kısmının da ceza sistemine sahip olup uyguladıklan görülmüştür. Araştırmaya katılan kurumlann % 84,6'sımn denetleme mekanizmalannın olduğu, bunlann da % 73,1 'inin denetleme sistemlerinin periyodik olarak uygulandığını beyan etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: This definition type research applied to totally 26 insurer corporation ( 23 special health corporation, 2 broker corporation and 1 reasurance corporation) from inside 29 special health corporation, 3 broker corporation and 2 reasurance corporation which they accept to join to this research activity from Istanbul province between February 2001 to September 2001. This research's target to planning for Special Health Insurance corporations expectations that they works in Istanbul, what they are waiting from contractual health corporations and doctors. The special health insurance corp. manager's gender ratio are 76,9% male and 23.1% female who join this research that 80.8% manager graduated from Medical Faculty. 73.4% joiner's for this research works between 2 to 4 years in same company and more than 50% joiners are general manager and the other joiners are medical-technical advisor in their corporation. 65.4% joiner's for this research works also at the insurance corporation before this job also. 76.9% corporation which join this research works together with broker corporations. Even this cause, 92% special health insurance corporation have contract coordinator people/section in own corporation. 84.6% joiners researched in our corporation their own customer's unrepeat causes who they bougth special health insurance, when they didn't buy for next year again. For joiner corporations, biggest problem is abuse. They have a punishment system inside the corporation and they apply also. 84.6% joiner corporation have a audity mechanizm and 73.1% from this corporation apply audity system periodically. T.C. YÜKSEKÖ?RETİM KURULU