Hafif ve orta derecede esansiyel sistemik hipertansiyonu olan hastalarda verapamilin sol ventrikül diyastolik fonksiyonu üzerindeki etkisi
The effect of verapamil on diastolic function in patients with mild to moderate essential systemic hypertension
- Tez No: 108447
- Danışmanlar: PROF.DR. DİNÇER UÇAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 23
Özet
22 ÖZET Amaçlar: Hafif ve orta derecede hipertansiyonu olan hastalarda uzun süreli verapamil kullanımının diyastolik fonksiyon üzerindeki etkisini araştırmak. Yöntem ve Gereçler: Daha önceden herhangi bir antihipertansif tedavi almayan 20 (8 erkek) hastaya başlangıçta, 70 gün süre ile plasebo kullandıktan sonra ve 65 gün süre ile verapamil aldıktan sonra toplam üç kez olmak üzere 2- D ve Doppler Ekokardiyografi ile diyastolik fonksiyon parametreleri incelendi. Bulgular: Plasebo veya verapamil uygulaması sol ventrikül kitle indeksinde, erken mitral diyastolik doluş hızında (E), geç mitral diyastolik doluş hızında (A) ve E/A oranında istatiksel açıdan anlamlı bir değişikliğe neden olmadı. Ancak, verapamil kullanımı sonucunda kan basıncında, interventriküler septum ve sol ventrikül arka duvar kalınlığında, ve isovolümetrik gevşeme zamanında anlamı azalmalar saptandı. Sonuç: Verapamilin uzun süreli kullanılması ile kan basıncında ve sol ventrikül gevşeme zamanında anlamlı azalma, dolayısıyla da diyastolik fonksiyonda düzelme yönünde değişiklikler izlenmektedir.
Özet (Çeviri)
21 Summary Aims: To investigate the effects of long term administration of verapamil on distolic function in patients with mild to moderate systemic hypertension. Patients and Methods: Comprehensive 2-D echocardiography and Doppler analysis was performed in turn at the beginning, after the use of placebo and after the use of verapamil in 20 hypertensive patients ( 8 men) with no prior antihypertensive treatment. Results: The administration of placebo or verapamil did not resulted in significant change in left ventricular mass index, heart rate, early diastolic filling velocity E, late diastolic filling velocity A or E/A ratio. However, use of verapamil caused significant reduction in blood pressure, thicknesses of interventricular septum and left ventricular posterior wall, and isovoiumic relaxation time. Conclusion: The long term use of verapamil causes significant reduction in blood pressure and leads to improvement in left ventricular relaxation, consequently in diastolic function. 21