Losartan potasyumun hipertansif hastalarda trombosit agregasyonuna etkisi
The effect of losartan potassium on platelet aggregation in patients with hypertension
- Tez No: 108446
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK BAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET AMAÇ: Bu çalışma bir angiotensin II reseptör biokeri olan losartanın esansiyel hipertansiyonlu hastalarda trombosit aktivasyonu üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. OLGULAR VE YÖNTEM: Çalışmaya hipertansiyon nedeniyle başvuran yaşları 37- 68 arasında değişen ve bilinen başka bir hastalığı olmayan, 27'si kadın 13'ü erkek 40 hasta alındı. İki hafta boyunca herhangi bir ilaç almayan hastaların tedavi öncesi ADP(n=40), ADR(n=29) ve ristosetin(n=40) ile uyarılan trombosit agregasyon eğrilerinde eğim, amplitüd ve arteriyel tansiyon değerleri ile üç hafta 50 mg/gün losartan tedavisinden sonra eğim, amplitüd ve arteriyel tansiyon değerleri karşılaştırıldı. Grupların karşılaştırılmasında istatistik olarak eşli t testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective: The aim of this study is to evaluate the effect of losartan, an angiotensin II receptor blocker, on platelet activation in patients with essential hypertension. Subjects and Methods: 40 hypertensive patients, 27 women, and 12 men, without any other known concomitant diseases and with an age range of 37-68 were enrolled in the study. The pre-treatment slopes and amplitudes of curves of platelet aggregation induced with ADP (n=40), ADR (n=29) and ristocetin (n=40) and arterial blood pressure values of the patients after a two week period clear of any drugs were compared with the slopes and amplitudes of curves of platelet aggregation and arterial blood pressure values after a three week treatment period with 50 mg/day losartan. The paired t-test was used for this purpose. Findings: The pretreatment systolic blood pressure values were 159.62 ±12.87 mmHg, the post treatment values were 149.25+17.34 mmHg (pO.001).