Açıklanamayan senkopların head-up tilt testi ile değerlendirilmesinde dilaltı nitrat uygulaması: Hangi açıda? Hangi doz?
Tilt table testing with sublingual isosorbid dinitrate in the evaluation of unexplained syncope: At which angle and with which dose?
  1. Tez No: 108452
  2. Yazar: VEHİP KESKİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZGÜR ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
8.) ÖZET: AMAÇ: Açıklanamayan senkoplu hastaların head-up tilt testi ( HUTT ) ile değerlendirilmesinde, dilaltı nitratlar provakatif ajan olarak kullanılmasına rağmen, rutin bir standart protokol henüz yerleşmemiştir. Bu çalışmada, açıklanamayan senkoplu hastaların değerlendirilmesi için değişik dilaltı nitrat dozları ve tilt açılarının kullanıldığı HUTT protokollannm duyarlılık ve özgüllüğünün araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma grupları, 141 ardışık açıklanamayan senkoplu hasta ve 48 senkop hikayesi olmayan sağlıklı kontrol bireyinden oluşmaktadır.Gruplar, kullanılan tilt açısı ve verilen dilaltı nitrat dozuna göre 4 alt-gruba ayrıldı.Grup l'deki olgular 20 dakikalık sırtüstü dinlenme periyodunu takiben 80o,de 30 dakika veya pozitif cevap gelişinceye değin gözlendiler ( pasif periyod ). Sonuç negatif ise aynı tilt açısında 2.5 mg İSDN verildi ve hastalar 15 dakika daha gözlendi ( İSDN periyodu ). Grup 2'de 80°'de tilt yapılarak, İSDN periyodu sırasında 1.25mg dilaltı İSDN verildi. Grup 3'de 60°'de tilt yapıldı ve İSDN periyodu sırasında 2.5 mg dilaltı İSDN verildi. Grup 4'de ise aynı tilt açısmda İSDN periyodu sırasında 1.25 mg dilaltı İSDN verildi. BULGULAR: sayısı ve son senkop atağından testin yapıldığı güne kadar geçen zaman açısından karşılaştınlabilir durumda idi (p değerleri; 0.41, 0.75 ve 0.87). Protokolların duyarlılık ve özgüllüğü; 80°-2.5 mg grubu için %61.5 ve %89, 80M.25 mg grubu için %53.3 ve %90, 60°-2.5 mg grubu için %60.7 ve %80, 60°- 1.25 mg grubu için %57.7 ve %100'dür. SONUÇ: 1) 1.25 mg dozları ile karşılaştırıldığında 2.5 mg İSDN kullanımı ile daha yüksek pozitiflik oranına ulaşılmıştır. 2) En iyi duyarlılık 80°'de tilt sırasında 2.5 mg İSDN kullanımı ile bulunmuştur ve bu protokolün özgüllüğü yine de yüksektir. 3) Duyarlılığı nispeten düşük olmasına rağmen 60°- 1.25 mg İSDN ile HUTT'nin özgüllüğü diğer protoko Hardan daha iyidir. ANAHTAR KF.LİMELER: Açıklanamayan senkop, HUTT, İSDN 48 TC. YÜKSEKÖĞRETİM KURULU POKONANUSYON MKUWEI
Özet (Çeviri)
9.) SUMMARY: TILT TABLE TESTING WITH SUBLINGUAL ISOSORBED DINITRATE IN THE EVALUATION OF UNEXPLAINED SYNCOPE: AT WHICH ANGLE AND WITH WHICH DOSE ? OBJECTIVE: Although sublingual (SL) nitrates have been used as provocative agents during head up tilt table testing (HUTT) for the evaluation of patients with unexplained syncope, a routine standard protocol have not been established yet. This study aimed to investigate the sensitivity and specificity of HUTT protocols which use different doses of sublingual nitrates and tilting angles for the evaluation of patients (pts) with unexplained syncope. METHODS: Study population consisted of 141 consecutive pts with unexplained syncope and 48 healthy control individuals without syncope. Groups were divided into four subgroups according to the given dose of SL nitrate and the tilting angle used. Group 1, following a supine period of 20 mins, these cases were tilted at 80° for 30 minutes or until positive response occured {passive period). If the result was negative (neg) 2.5 mg SL-ISDN was given at the same tilt angle and pts were observed for 15 mins more {ISDN period). Group 2 was given 1.25 mg SL-ISDN while they were tilted at 80° during ISDN period. Group 3 was tilted at 60° and given 2.5 mg SL-ISDN during the ISDN period and group 4 was given 1.25 mg SL-ISDN at the same angle during drug phase. RESULTS: All groups were comparable regarding sex (p=0.98), age (p=0.46), total number of syncope episodes in the past, number of syncope within the last year and the period between the last episode and the day of HUTT (p values were 0.41, 0.75 and 0.87, respectively). Sensitivity and specificities of the protocols were: 61.5% and 89% for 2.5 mg ISDN at 80° tilt, 53.3% and 90% for 1.25 mg ISDN at 80° tilt, 60.7% and 80% for 2.5 mg ISDN at 60° tilt, and finally 57.7% and 100% for 1.25 mg at 60° tilt, respectively. CONCLUSIONS: These data showed that: 1) Higher positivity rates were achieved during HUTT with the use of 2.5 mg SL ISDN comparing the use of 1.25 mg doses 2) 49