Vazovagal senkobu olan hastaların izlem sonuçları
The evaluation of diagnosis, treatment and long-term follow-up in children and adolescents with neurocardiogenic syncope
- Tez No: 281065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL NİŞLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalısmamızda vazovagal senkop yakınmasıyla basvuran hastalarda bazal ve izosorbiddinitrat ile uyarılmıs tilt testi sonuçları, tedavi biçimleri ve izlemleri sunulmustur.Çalısmamıza vazovagal senkop yakınmasıyla basvurup kardiyak ve nörolojik tablolardıslandıktan sonra tilt testi yapılan ve en az 6 ay süreyle izlemde kalan hastalar alındı. Yasları9-18 yıl arasında degismekteydi. Tilt testi protokolünde hastalar öncelikle 70°'de 30 dakikadegerlendirildi. Bulgu olmayanlar 400?g dozunda izosorbid dinitrat sprey dilaltınauygulanarak 15 dakika boyunca izlendi.Çalısmaya alınan 90 hastanın ortalama yasları 12,01±2,31 (9-17) yıl, senkop sayıları4.11 (±3.35)'di. Hastaların 80'inde (% 88.9) tilt testi pozitif olup bunların 30 (% 37.5)'undabazal tilt testi pozitifken, 50 (% 62.5) hastada izosorbid dinitrat ile uyarılmıs tilt testi pozitifti.zlem sürecinde hastaların 12'si (% 13,3) konservatif önlemlerle ilaç verilmeden izlenirken,59' u (% 65.5) 1 mg/kg/gün dozundan metoprolol, 16'sı (% 17.8) 1 mg/kg/gün dozundanpropranolol, 2'si (% 22) 1 mg/kg/gün dozundan propranolol ve ardından metoprolol, 1' isetedaviye ragmen senkopların sık tekrarlaması nedeniyle metoprolol, fludrokortizon ve alfa 1agonist kombinasyonlarını kullanmıstı. laç kullanan hastaların 75'inde (% 96.2) tedaviyebaglı hiçbir yan etki gözlenmemisken, 2' si bas dönmesi ve 1' i halsizlik olmak üzere 3' ünde(% 3.8) ilaca baglı sikayetler saptandı.Hastaların ortalama izlem süreleri 23.89±14.89 (6-66) aydı. zlemde senkop tekrarı 24 (%26.7) hastada olurken, tilt testi pozitif grubunda 24 (%30) hastada nüks saptanmıs olup tilttesti negatif gruptan 0(%) istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmustur (p=0,043).Tilt testi pozitif olanlarda tedavi sonrası senkop geçirme riski tilt testi negatiflerden 9,1 (0,5-16,1) kat daha fazla bulunmustur. laç tedavisi alan ve almayan gruplarının tedavi sonrasısenkop geçirme dagılımları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmemistir(p=0,400).Tekrarlayan ve açıklanamayan senkoplu çocuk hastaların tanısında izosorbid dinitrat ileuyarılmıs tilt test protokolü uygulanabilir. Hastaların senkop tekrarı riskini belirlemede tilttesti sonuçları önemli görülmektedir. Medikal tedavinin senkop tekrarlarını önlemedekirolünü ortaya koymak için daha ileri çalısmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The evaluation of diagnosis, treatment and long-term follow-up in children andadolescents with neurocardiogenic syncopeAbstractIn this study, we evaluated the response to treatment and long-term follow-up of thechildren with vasovagal syncope who underwent a basal-isosorbide dinitrate stimulated headuptilt table test retrospectively.The patients with recurrent syncope excluding cardiac and neurologic reasonsunderwent a head up tilt and followed up at least 6 months. The age of the patients rangedbetween 9-18 years old. In head up tilt protocol, patients were evaluated at 70° angle for 30minutes initially and 400 ?g dosage Isosorbide dinitrate spray were performed sublingually ifnecessary for 15 minutes.The study was performed on 90 patients. The mean age of the patients was 13.4±2 yearsold and the mean number of recurrent syncopes was 4.11 (±3.35).