Homogreft prezervasyonunda kriyoprezervasyonun diğer metodlarla karşılaştırılması: Fizyolojik ve immunohistokimyasal değerlendirme (deneysel çalışma)
  1. Tez No: 108469
  2. Yazar: ÜNSAL VURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜNACETTİN CEVİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
60 ÖZET: Kriyoprezerve homogreftlerde dejenerasyonun altında yatan mekanizmaları, dejenerasyonun kaynağını ve oranını belirlemek günümüzde revaskülarizasyon işlemlerinde ilerleme sağlamak için zorunlu hale gelmiştir. Bu çalışma homogreft koruma tekniklerini karşılaştırmak ve geçmiş dönemde karşılaşılan sorunların kaynağını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Toplam 15 İvesi tipi koyun iki farklı gruba ayrıldı. 1. ve 2. gruptaki koyunların sol common femoral arterlerine, 5 hafta önce -85 °C'de %10 dimetilsulfoksit, cefazolin (1 gr/l), gentamisin (80 mg/l) içeren Hank's dengeli tuz solüsyonu içerisinde kriyoprezerve edilen koyun ekstemal iliak arterleri implante edildi. 1. gruptaki koyunların (n: 8) sağ common femoral arterine ise taze heparinize arteriyel kan içinde muhafaza edilen ve 1.5 saat önce elde edilmiş koyun eksternal iliak arterleri implante edildi. 2. grubun, (n: 7) sağ common femoral arterine, taze olarak elde edilmiş koyun eksternal iliak arteri 15 dakika %0.6'lık gluteraldehid ile muamele edildikten sonra implante edildi. 2. 4. ve 6. aylarda çıkarılan taze, kriyoprezerve ve %0.6'lık gluteraldehid ile muamele edilmiş greftlerin yarısı immunohistopatolojik inceleme için ayrıldı. Diğer yarısı canlı dokuların indüklenebileceği prensibinden hareketle izole organ çalışmasına tabii tutuldu. Greft materyallerinden stripleme yöntemi ile spiral şeklinde kesilerek 2 mm kalınlığında 2 cm uzunluğunda parçalar elde edilerek Grass aletinin elektroduna bağlandılar. Grass aletinin kalibrasyonu yapıldıktan sonra 1 senste 2 gramlık germe uygulandı. 1.5-2 saat; %5 C02 içeren %95 02 verilerek 37 °C'de 50 ml'lik kreps solüsyonu içerisinde dinlenmeye bırakıldı. 2 saat sonra 5 dakika arayla yıkama (Kreps solüsyonu ile) yapılırken 15 dakika arayla da noradrenalinin 10“10,10”9,10“8, 10”7, 10“6, 10”5, 10"4 mol konsantrasyonlarına karşı her greftin verdiği cevaplar yazdırıldı. Oniki adet taze koyun eksternal iliak arteri de izole organ çalışmasına tabi tutularak elde edilen tüm veriler istatistiksel çalışmaya tabii tutuldular. Patolojik inceleme için ayrılan parçalar greftlerin özelliği, orijinal protokol ve çalışma düzeninden habersiz olan bir patolog tarafından +4°C'de 18-24 saat fikse edildi. Dokular %15 sukroz içeren fosfat tamponlu tuzlu solüsyonda yıkandıktan sonra kriyostat kesitler halinde hazırlandı. Düz kasa ve aktine karşı oluşan61 antiseronöronal markırlar, endotelyal markırlar ve Schwann hücre markırları immunohistokimyasal boyamaya tabi tutuldular. Çıkarılan kriyoprezerve ve taze homogreftler hücre canlılığında azalma gösterdiği gibi tüm katmanları etkileyen derin değişikliklerde göstermekteydi. Gluteraldehid ile muamele edilen greftlerde ise endotel kaybı hariç tutulursa diğer tabakalarda herhangi bir histolojik değişiklik oluşmadı. Taze ve kriyoprezerve homogreftlerin media tabakasında bir kısım düz kas hücrelerinin yerini fibröz dokuya bıraktığı görüldü. Ancak bu media tabakasındaki düz kas hücrelerinin indüklenebilme yeteneğinin tamamen kaybolmasına sebep olmadı. Gluteraldehid ile muamele edilen greftlerde indüklenebilme yeteneği tamamen kayboldu. 6. ayda çıkarılan taze ve kriyoprezerve greftlerde anastomoz hatlarında daha belirgin olmak üzere reendotelizasyon tespit edildi. Nöron gelişimi 6. ayda 2 taze ve 1 kriyoprezerve homogreftte tespit edildi, %0.6'lık gluteraldehid ile muamele edilen bir greftte tromboz ve rekanalizasyon, bir taze greftte intimal diseksiyon saptanırken rüptür ve anevrizmal genişleme hiçbir greftte olmadı. Çalışmamızda 6 ay boyunca taze ve kriyoprezerve greftlerin canlılığını koruduğu ve kriyoprezervasyon prosesinin buna engel olmadığını tespit ettik. Tespit ettiğimiz endotel kaybının, sadece kriyoprezervasyon protokolünün bir sonucu olmadığını gördük. Çünkü sadece kriyoprezerve edilen homogreftlerin endoteli değil, taze homogreftler ve gluteraldehidle muamele edilen greftler de aynı akıbete uğramıştı. Bu veriler ışığında, endotel harabiyeti ve medial dejenerasyonun grefte konakçı hücrelerin gösterdiği bir reaksiyonun sonucu olduğunu düşündük.
Özet (Çeviri)
62 SUMMARY Determining the mechanisms that are under the degeneration of cryopreserved homografts, the origin and rate of degeneration have became an obligatory to progress in the revascularisation techniques nowadays. This study was carried out to compare homograft protection techniques and to search the origin of previous problems. Total 15 sheep were separated into two different groups. Sheep external iliac arteries that were cryopreserved in Hank's balanced salt solution containing gentamicine (80mg/l), cefazolin (1gr/l) and 10% Dimethylsulfoxide at -85 °C for five weeks have been implanted into the first and second groups of sheep left common femoral arteries. Sheep external iliac arteries that were obtained 1.5 hour ago and preserved in fresh heparinised arterial blood have been implanted to the first group of sheep's right common femoral arteries (n:8). Sheep external iliac artery was obtained freshly and treated in 0.6 % glutheraldehide solution for 15 minutes and then this artery was implanted into the right common femoral arteries of the second group of sheep (n: 7). The half of the grafts that were taken out at second, fourth and sixth months and kept as fresh, cryopreserved and in 0.6 % glutheraldehide solution, has been saved for immunohistopathological research. The other half of the graft has been subjected to isolated organ study by purpose of the principle of alive tissues could be induced. Pieces obtained by the striping method cutting 2 mm size and 2 cm length from graft material in the shape of spiral were tied to the electrode of Grass tool. After the Grass tool had been calibrated, 1 sense 2-gram tension was applied. 95 % 02 containing 5 % C02 has been given at 37 °C and left in 50 ml Krebs solution for relaxation. After 2 hours, graft have been washed in every five minutes in Krebs solution and the response of the grafts to the 10“10, lO-9, 10”8, 10“7, 10”6, 10“5, 10”4 mole concentration of noradrenalin have been noted in every 15 minutes. 12 fresh sheep external iliac arteries have been subjected to the isolated organ study and data from this study was analyzed in statistical procedure. The parts that had been kept for pathological research were fixed at 4 °C 18- 24 hours by a pathologist who was not informed about the original study protocol and order. The tissues were prepared as cryostat cross-section after they had been63 washed in salt solution with phosphate tampon containing 15 % sucrose. Antiseroneuronal markers, endothelial marker and Schwann cell markers that were originated against smooth muscle and actin of the grafts has been subjected to immunobiochemical dying. As the cryopreserved and fresh homograft indicated decrease in cell viability, they also showed detailed changes that affected all layers. Except for endothelium loss, there was not any histological change on the other layers in grafts that were treated by glutheraldehide. On the medial layers of fresh and cryopreserved homografts, it has been seen that some smooth muscle cells left theirs place into the fibroses tissues. However this didn't completely cause the loss of inducing ability of smooth muscle cells in the medial layer. The inducing ability completely lost in the grafts that were treated by glutheraldehide. Reendothelisation was determined in the fresh and cryopreserved grafts that were gotten in the 6th month but reendothelisation was more evidently in anastomos lines. Neuron progress was determined at two fresh and one cryopreserved homograft in the 6th month. There was thrombose and recanalisation on % 0.6 glutheraldehide treaded graft, intimal dissection on one fresh homograft. It has also been determined that there was no aneurismal dilatation and rupture on any grafts. In our study, we determined that fresh and cryopreserved grafts preserved their viability during 6 months and we also determined that cryo preservation process didn't prevent this viability. It can be concluded that determined endothelium loss was not only as a result of the cryopreservation procedure. Because, not only the cryopreserved endothelium homografts, but also the glutheraldehide treaded homografts, fresh homografts and grafts were given the same result. As a result, we thought that medial degeneration and endothelium loss is a result of reactions of host cells.