Toraks duvarı rezeksiyonu uygulanan olgularda rekonstrüksiyon için mersilen-meş metil-metakrilat (MM-MM) sandviç greft uygulaması
Use of mersilene mesh-methylmethacrylate sandwich graft in chest wall reconstruction after chest wall resection
- Tez No: 108471
- Danışmanlar: PROF.DR. HADİ AKAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET: Özellikle primer malign toraks duvarı tümörleri ve toraks duvarına infiltre periferik yerleşimli akciğer kanserli olgularda, cerrahi rezeksiyondan sonra oluşan defektin çapı 5 cm'yi aşmaktadır. Toraks anterolateral bölümü ve sternumun rezeke edildiği bu tip olgularda, toraks duvarı stabilitesi bozulması nedeni ile oluşan paradoksal solunumun engellenmesi, toraks içindeki yaşamsal organların dış etkenlerden korunması için rekonstrüksiyon zorunlu olmaktadır. Ana Bilim Dalımızda Temmuz 1994 - Kasım 2000 yıllan arasında değişik endikasyonlarla toraks duvarı rezeksiyonu yapılan ve rekonstrüksiyon için Mersilen Meş - Metil Metakrilat sandviç greft uygulanan 35 olgu incelendi. Rekonstrüksiyon için kullanılan MM-MM sandviç greftin uygulama tekniği, diğer rekonstruktif materyallerle karşılaştırılması yapıldı. MM-MM uygulanan olguların erken ve geç postoperatif morbidite ve mortalite oranlan diğer prostetik materyallerle ve literatürlerle karşılaştırılarak değerlendirildi. 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY: The diameter of the defect after resection exceeds 5 cm especially in primary malignant chest wall tumors and bronchial carcinomas invading chest wall. Reconstruction must be performed in cases in which anterolateral chest wall and sternum were resected in order to prevent paradoxical respiration caused by chest wall instability and to protect the vital organs from external effects. Thirty-five cases undergoing chest wall resection for varying indications and reconstruction with Methyl-Methacrylate Mersilene-Mesh sandwich graft between July 1994 and November 2000 were reviewed. The reconstruction technique of MM- MM sandwich graft was compared with other reconstruction materials. Early and late postoperative mortality and morbidity ratios of the cases that MM-MM sandwich graft performed were compared with the other prosthetic materials in literature. 52