Kadının çalıştığı ve çalışmadığı ailelerin ekonomik faaliyetlerin incelenmesi
The inspection of economical activities of the working wife families and non-working wife families
  1. Tez No: 108482
  2. Yazar: AYFER AYDINER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. R. GÜNSEL TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kadının Çalıştığı ve Çalışmadığı Ailelerin Ekonomik Faaliyetlerinin İncelenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Ev İdaresi ve Aile Ekonomisi Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2001. Araştırma, kadının çalıştığı ve çalışmadığı ailelerin harcama, tasarruf, yatırım ve borçlanma modellerini belirlemek, aileler arasında bu konulardaki benzerlik ve farklılıkları ortaya çıkarmak amacıyla planlanmıştır. Araştırma Hacettepe Üniversitesinde örneklem genişliğinin Tabakalı Rastgele Örnekleme Yöntemi ile belirlendiği ve her bir hizmet sınıfından araştırmaya alınacak personel sayısının Neyman Dağıtımı ile saptandığı toplam N=230 aile üzerinde yürütülmüştür. Araştırmanın verileri geliştirilen anket formuna bağlı kalınarak Eylül-Kasım 2000 tarihleri arasında ailede kadına uygulanarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Inspection of Economical Activities of The Working Wife Families and Non-working Wife Families, Hacettepe University Health Sciences Institute, The Post-Graduate Thesis of Home Management and Family Economics Program, Ankara, 2001. The research was planned to determine the expenditure, saving, investment and going into debt models of the working wife families and non-working wife families and clear the differences and similarity between the families on this subject. The research has been performed in total N=230 families that the sampling wide was determined by the Scaled Random Sampling Method in Hacettepe University and the personnel numbers who would be taken to the research from each service class were determined by the Neyman Distribution. The data of the research was collected by the application to the wife in the family between the dates, September-November 2000 by depending on the developed questionnaire form.