İnternetle alışveriş yapan tüketicilerin sosyo-ekonomik profilleri ve karşılaştıkları sorunlar
Socio-economic profiles of consumers shopping through internet and their problems
  1. Tez No: 108483
  2. Yazar: NİHAL CANPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜBERRA BABAOĞUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev İdaresi ve Aile Ekonomisi Ana Bilim dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Canpolat,N., İnternetle Alışveriş Yapan Tüketicilerin Sosyo-Ekonomik Profilleri ve Karşılaştıkları Sorunlar, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Ev İdaresi ve Aile Ekonomisi Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2001. Araştırma, farklı yaş, cinsiyet ve öğrenim düzeyindeki tüketicilerin, sosyo-ekonomik profillerini ve internetle alışverişlerinde karşılaştıkları sorunları belirlemek ve sorunlarının çözümüyle ilgili olarak yasal hakları konusunda bilgilendirmek ve önerilerde bulunmak amacıyla planlanmıştır. Araştırma Ankara ilindeki internet kullanıcılarından internet üzerinden alışveriş yapan toplam N=95 tüketici üzerinde yürütülmüştür. Araştırmanın verileri geliştirilen anket formuna bağlı kalınarak Nisan-Mayıs 1999 tarihleri arasında hazırlanan anket formunun web sitesini ziyaret eden tüketiciler tarafından doldurulması sonucunda toplanmıştır. Hazırlanan anket formunun giriş bölümünde“Bilimsel amaçlı bir çalışmada kullanılacak bu anketin Ankara'da ikamet eden tüketiciler tarafından doldurulması rica olunur”ifadesi kullanılarak Ankara'da ikamet eden tüketicilerin katılımı sağlanmaya çalışılmıştır. Araştırmaya katılan deneklerin çoğunluğunu erkek denekler oluşturmaktadır (%67.4). Deneklerin % 54.7' sini 30 ve altı yaş grubundakiler oluşturmaktadır. Kadınların tamamının ( % 100 ), erkeklerin de tamamına yakınının ( % 98.4 ) yüksek öğrenim gördükleri saptanmıştır. Erkeklerin % 59.4' ü 301-400 Milyon TL, kadınların % 38.7' si 401 Milyon TL 'dan çok gelire sahiptir ( p< 0.05 ). Deneklerin % 88.4'ü bir yıl ve daha az süredir internet üzerinden alışveriş yapmaktadırlar.Deneklerin yarısından fazlası (%76.8) internetle alışverişlerinde gıda maddeleri satın almayı tercih etmektedirler. Deneklerin yarısından fazlası (% 52.6) daha az zaman harcadığı için internetle alışverişi tercih etmektedirler. Deneklerin tamamı (%100.0) internetle alışverişleri sonrasında ödemeyi kredi kartıyla yapmaktadırlar. Ancak tamamına yakını ( % 83.2 ) bu ödeme şeklini güvenli bulmamaktadır. Deneklerin bir kısmının (% 38.9) seçtikleri ürünün detayları nedeniyle bir kısmının da (%29.6) sipariş ettikleri üründen farklı bir ürün gönderilmesi nedeniyle sorun yaşadıkları belirlenmiştir. Deneklerin % 71.6' sının internet üzerinden alışverişlerinde tüketici olarak yasal hak ve sorumluluklarını bilmedikleri saptanmıştır. Deneklerin çoğunluğu (% 86.3) internetle alışverişlerinde başka ülkelerden siparişte bulunmamışlardır.İnternetle alışverişlerinde başka ülkelerden siparişte bulunan deneklerin ( % 13.7 ), kitap, dergi vb sipariş ettikleri saptanmıştır ( %61.5). Anahtar Kelimeler : internetle alışveriş, interaktif tüketici, sanal mağaza
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Canpolat, N., Socio-Economic Profiles of Consumers Shopping Through Internet and Their Problems, Hacettepe University Health Sciences Institute, Home Management and Family Economics Program High Licence Thesis, Ankara, 2001. The present study has been planned to determine consumers' socio-economic profile at different age, sex and education level, to define the problems met during shopping with Internet, to inform them about their rights for resolving problems ad to present proposals. The study has been carried out upon 95 consumers chosen among Internet users shopping trough Internet in Ankara. The data have been gathered and obtained from poll forms filled out by consumers visiting Web site between April - May 1999, respecting developed poll form. In the introduction of the poll form, it is expressed that“the consumers dwelling in Ankara are kindly called to fill out these doll documents to be utilised in a scientific study”, so the effort has been deployed in order to provide the participation of consumers dwelling in Ankara. Male subjects form the majority of subjects participating to the study (67.4%). 54.7% of subjects are aged of 30 years and under 30 years. It is determined that the whole of women (100%) and the majority of men (98.4%) have received University education. 59.4% of men have income between 301 - 400 million TL, 38.7% of women have income more than 401 million TL (p< 0.05). 88.4% of subjects have shopped since one year or less than one year through Internet. The preference of more than the half of consumers concerns food items during shopping with Internet. The consumers (52.6 %) prefer generally shopping with Internet, for it does not take long time. All subject (100.0 %) use credit card for payment after shopping through Internet. But the majority of consumers (83.2 %) considers that this way of payment is insecure. It is determined that some consumers (38.9 %) had problems because of details of the product and that some consumers had problems by receiving a product different from ordered product. It is determined that the subjects (71.6 %) do not know their legal rights and obligations as consumers during their shopping through Internet. The majority of consumers being 31 years old and more (58.3 %) is informed about Law concerning consumer rights. Subjects (86.3 %) never ordered anything from a foreign country, during their shopping through Internet. It is determined that some subjects (13.7 %) have ordered books, review etc. from foreign countries (61.5 %). Key Words : Shopping through Internet, interactive consumer, artificial shop. VII T.C. YÜKSEKÖ?RETİM KURULU DOKÜMANTASYON MERKEZ*