Deterjan enzimlerine karşı atopik yanıt geliştiren işçilerde HLA-DQA1 allel dağılım özellikleri
HLA-DQA1 alleles distribution in workers with atopic response to detergent enzymes
- Tez No: 108481
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ KILIÇASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET DETERJAN ENZİMİNE KARŞI ATOPİK YANIT GELİŞTİREN İŞÇİLERDE HLA- DQA1 ALLEL DAĞILIM ÖZELLİKLERİ Deterjan enzimlerine karşı atopik yanıt geliştiren işçilerde HLA-DQA1 allel dağılım özelliklerini incelemek amacıyla daha önce deterjan enzimine duyarlılaşmış olduğu cilt prick testiyle ortaya konan 20 deterjan fabrikası işçisi ile deterjan enzimine benzer duyarlılık geliştirmemiş 30 işçi çalışmaya alındı. İşçilere işyeri ile ilgili yakınmaları ve çalışma koşullarını inceleyen bir anket formu dolduruldu. Solunum fonksiyon testleri yapıldı. Atopik özellikleri serum total IgE ve bir ya da daha fazla allerjene karşı cilt prick test pozitivitesine bakılarak tayin edildi. HLA-DQ Al allel özellikleri ise PCR ve bunu takiben SSOP ile yapılan hibridizasyon yöntemiyle saptandı. Sonuçlar: Deterjan duyarlılığı olan grupla olmayan grup arasında atopik özellikler açısından anlamlı bir fark bulunmamaktaydı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY HLA-DQA1 ALLELES DISTRIBUTION IN WORKERS WITH ATOPIC RESPONSE TO DETERGENT ENZYMES The aim of this study was to evaluate HLA-DQA1 alleles distribution in workers which have an atopic response to the detergent enzyme. This response was determined by skin prick test with detergent enzymes. Twenty subjects with positive prick test to one or more detergent enzymes, and 30 workers without sensitization were enrolled in the study. They completed a questionnaire about their working conditions and respiratory symptoms related to their work. Also their pulmonary function tests had been performed. Their skin prick tests with common aeroallergens and their total IgE levies had been studied to assess their atopic status. Their HLA-DQA1 alleles had been assessed by Polimerase Chain Reaction (PCR) followed by Sequence Specific Oligonucleotide Porbes (SSOP) hybridization. The rate of atopy to common aeroallergens was similar in of enzyme sensitive and non- sensitive groups. Althought the rate of smokers was significantly lower in enzyme sensitive group, work related respiratory symptoms: cough, sputum production, wheezing, dyspnea were significantly higher in enzyme sensitive workers (p< 0,01,p