Kontratla yürütülen ev idaresi hizmetleri konusunda kurumların görüş ve eğilimlerinin incelenmesi
Dealing with inspections of viewpoints and inclinations of the foundations regarding the subject of housekeeping services implemented with contracts
- Tez No: 108485
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN ŞAFAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev İdaresi ve Aile Ekonomisi Ana Bilim dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Yeresaçan, Alp, Mehtap., Kontratla Yürütülen Ev İdaresi Hizmetleri Konusunda Kurumların Görüş ve Eğilimlerinin İncelenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Ev İdaresi ve Aile Ekonomisi Programı Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara, 2001. Mersin ilinde yapılan bu araştırma, kurumların kontratla yürütülen ev idaresi hizmetlerinden yararlanma durumlarını, hizmetlerin yürütülmesine ilişkin görüşlerini, eğilimlerini ve karşılaştıkları sorunları saptayarak ev idaresi hizmetlerinin en verimli şekilde yerine getirilebilmesi için geçerli önerilerde bulunmak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırma kapsamına, 84 banka alınmıştır. Kurumların %61.9'u tüm ev idaresi hizmetlerinde, %16.7'si bazı hizmetlerde özel firma veya firmalardan hizmet alırken, %21.4'ü herhangi bir firmadan hizmet almamaktadır. Araştırmada, 100-300 m2 arası alana sahip olan kurumlar önde gelmektedir. Ev idaresi personelinin %76.3'ünü firma personeli oluşturmaktadır. Hizmet almayan kurumların ev idaresi hizmetlerinden sorumlu kişileri daha çok (%44.5) müdürler, hizmet alanlar da ise (%39.4) muhasebe şefleridir. Hizmet alan (%51.6) ve almayanlarda (%61.1) sorumlu kişiler, daha çok 1-5 yıl süre ile kurumda çalışmakta, her iki grupta da daha çok 1-5 yıl arası süre ile ev idaresi hizmetlerinin yürütülmesinden sorumludur. Kurumların çalışacakları firmaya çoğunlukla (%65.2) şube müdürlüğü karar vermektedir. Kurumların çoğunluğu (%77.2) bir firmadan hizmet almaktadır ve %84.3'ü 1 yıl ve daha fazla süredir aynı firma ile çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Yeresacan, Alp, Mehtap., Dealing with Inspections of Viewpoints and Inclinations of the Foundations Regarding the Subject of Housekeeping Services Implemented with Contracts, Hacetepe University Health Sciences Institute Master Thesis of Home Management and Family Economics Program, Ankara, 2001. This research being carried out in the province of Mersin, is planned and implemented for the purpose of presenting the most valid suggestions in order that housekeeping services be fulfilled in the most productive way by fixing the situations of benefits the foundations would achieve from housekeeping services implemented through contracts, foundations' viewpoints, inclinations and problems they face in relation with the implementation of these services. 84 banks were included in the research scope. While 61.9% of foundations are receiving all housekeeping services, 16.7% of them are receiving some services from private company(s), 21.4% out of them are not receiving any services from any company. In the research, foundations possessing area of 100-300 sq. meters are leading the list. Company staff are forming 76.3% of housekeeping personnel. Persons in charge of housekeeping services of foundations receiving no services are mainly (44.5%) foundation directors, whereas (39.4%) are the accountancy dept chiefs receiving the services. The persons in charge (51.6%) of services receivers and (61.1%) of non receivers are mainly those who work for period of 1-5 years for the foundation, those persons of both groups are those who are in charge of implementation of housekeeping services for 1-5 years time. As majority branch directorates of the foundations (65.2%) decide the company whom they cooperate with. Majority of the foundations (77.2%) receive services from one company and 84.3% of them cooperate with the same company for a period of 1 year and longer.