Mülteci kadınların sorunları
The problems of refugee women
- Tez No: 108484
- Danışmanlar: PROF. DR. S. SEVİM EREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev İdaresi ve Aile Ekonomisi Ana Bilim dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Kılıçaslan, Cesur, S., Mülteci Kadınların Sorunları, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Ev İdaresi ve Aile Ekonomisi Programı Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara,2001. Araştırma, çeşitli nedenlerle mülteci olarak ülkemizde bulunan kadınların; özelliklerini ve sorunlarını saptamak, bu sorunları farklı öğrenim durumu ve Türkiye'de bulunma süreleri dikkate alınarak karşılaştırmalı olarak incelemek ve elde edilen sonuçlar doğrultusunda mülteci kadınlarla ilgilenen kurum ve kuruluşlara geçerli önerilerde bulunmak amacıyla planlanmıştır. Araştırma Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Ankara Bürosu'nda toplam N=95 kadın üzerinde yürütülmüştür. Araştırma verileri anket formuna bağlı kalınarak 26 Temmuz-27 Ağustos 1999 tarihleri arasında araştırmacı tarafından mülteci kadınlar ile tercüman aracılığı ile 5 ayrı dilde yüz yüze yapılan görüşmeler sonucunda toplanmıştır. Araştırmaya alman mülteci kadınların yarıdan biraz fazlası Iraktan gelmiştir. Araştırmaya alınan mülteci kadınların %50.5'i en fazla 1 ay, %34.7'si 2-6 ay ve %14.7'si 7 ve daha fazla zamandır Türkiye'de bulunmaktadır. Araştırmaya alınan mülteci kadınların, önemli bir bölümünün evli (%71.6) olduğu, bunu bekar (%21.1) ile dul veya boşanmış kadınların (%7.3) izlediği saptanmıştır. Mülteci kadınların Türkiye'de geniş ve çekirdek aile oranında ülkelerindekine oranla düşme gözlenirken, parçalanmış aile oranında artış olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Kılıçaslan, Cesur, S., The Problems of Refugee Women, Hacettepe University Health Sciences Institute Master Thesis in Home Management and Family Economics, Ankara 2001. This research was planned to provide valid suggestions for the organizations interested in refugee women by determining the problems and peculiarities of women who are refugees in Turkey. The research was applied to 95 women in the Ankara Branch Office of UNHCR. The data was gathered between 26th July-2701 August 1999 by the researcher through face to face in-depth interviews with the refugee women conducted in five different languages with the help of translators. More than half of the refugee women were from Iraq. 50.5 percent of the sample have been in Turkey for one month at most, whereas 34.7 percent have spent 2-6 months and 14.7 percent have spent more than 7 months. Married women make up 71.6 percent of the population, single women 21.1 percent and widows 7.3 percent. It is observed that compared to their home countries, refugee women have experienced a decline in the ratio of extensive and core family but an increase in the ratio of separated families.