Prostat kanseri tanısında ve transüretral prostat rezeksiyonunun yeri
The role of biopsies and transurethral resection of prostate in the detection of prostate cancer
  1. Tez No: 108489
  2. Yazar: İLKER AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ERDEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Vn.ÖZET Parasagittal sekstant biyopsi, standart sistematik prostat biyopsisi olarak yaygın kabul görmüştür. Kliniğimizde; daha önce Transrektal Ultrason rehberliğinde biyopsi alınan, ancak malignite saptanmayan 30 olguda, transrektal ultrasonografı (TRUS) eşliğinde lateral ilaveli parasagittal sekstant periferal zon biyopsisi alınarak, bu yöntemin tanı değerini ortaya koymak için bir çalışma yapıldı. Yine, Transüretral Prostat Rezeksiyonunun, prostat kanseri tanısındaki yerini ortaya koymak için retrospektif bir analiz de çalışmaya dahil edildi. 1996-1999 yılları arasında alt üriner sistem yakınmaları ile başvuran 223 erkek hasta, parmakla rektal muayene (PRM) ve serum prostat spesifik antijen (PSA) ölçümü ile değerlendirildi. Belirgin PRM anormalliği olan 15 olguda ilk biyopsi parmak rehberliğinde yapılırken, 136 olguda TRUS rehberliğinde yapıldı. Malignite saptanmayan olguların bir kısmında re-biyopsi yapıldı, infravezikal obstrüksiyonu olanlarda TURP ya da Transvezikal Prostatektomi yapıldı. Daha önce TRUS eşliğinde 2-6 kadran prostat biyopsisi alınmış ve malignite saptanamamış 30 olguda parasagittal sekstant + lateral prostat biyopsisi (toplam 10- 12 kadran) yapıldı. Sekstant biyopsisi negatif bulunan olgularda; ikinci aşamada uygulanan sekstant biyopsi, parasagittal + lateral biyopsi, TURP ve Transvezikal Prostatektomi, kanser saptama oranları açısından birbirleriyle karşılaştırıldı. Biyopsi alınmadan TURP ya da TVP yapılan 72 hasta da, insidentel prostat kanseri oranını hesaplamak için değerlendirmeye alındı. Ortalama hasta yaşı 67,52 (48 - 93) idi. Ortalama serum PSA seviyesi 8,81 ng/ml (0,05 - 227; median: 6,20 ) idi. Biyopsilerde ya da operasyonlarda toplam 46 hastada kanser saptandı. Tekrarlanan biyopsiler arasındaki süre ortalama 13,96 ay idi (1,1 - 80,67). Daha önceki sekstant biyopsisi negatif olan olguların, ikinci aşamada yapılan sekstant biyopsi ile % 14,29' unda, parasagittal sekstant+lateral periferal zon biyopsisi ile % 26,92' sinde, TURP ile % 4,88' inde, Transvezikal prostatektomi ile % 6,25' inde prostat kanseri saptanmıştır. Parasagittal sekstant+lateral periferal zon biyopsinin, anlamlı oranda daha fazla kanser tanısı ile sonuçlandığı görüldü. Re-biyopside kanser saptanan olgulardan yaklaşık %70'inde prostat 59hacmi 50 cc den fazla idi. Bu olgularda saptanan tümörlerin 1/3' ü iyi diferansiye, 2/3' ü orta ve kötü diferansiye idi. TRUS rehberliğinde yapılan prostat biyopsileri, parmak rehberliğinde yapılan biyopsilere göre daha değerlidir. Parasagittal sekstant + lateral biyopsi protokolünün, standart sekstant biyopsilerden daha değerli olduğu ve prostat hacmi 50 cc'den büyük olanlarda ilk sırada uygulanabileceği gösterildi. Bu yöntemle saptanan tümörler klinik olarak önemlidir. Sekstant biyopside negatif sonuç alınan olgularda en az bir kez re-biyopsi yapılmalıdır. Re- biyopsi için parasagittal sekstant + lateral biyopsi şeması iyi bir alternatifıtir. Biyopsileri 6 kadran yapılması planlanan olgularda iğneler, prostatın lateraline yönlendirilmelidir. TURP' nin, prostat kanseri tanısında diagnostik bir araç olarak kullanımı uygun değildir. 60
Özet (Çeviri)
VIII.SUMMARY THE ROLE OF BIOPSIES AND TRANSURETHRAL RESECTION OF PROSTATE IN THE DETECTION OF PROSTATE CANCER Parasagittal sextant biopsy is widely adopted as a standard prostate biopsy scheme. We studied the value of lateral added parasagittal sextant peripheral zone biopsies by performing Transrectal Ultrasonography (TRUS) guided prostate biopsies in a group of 30 patients, whose former sextant biopsies were negative, at our department. A retrospective analysis was also included in the study in order to evaluate the role of Transurethral Resection of Prostate (TURP) in the detection of prostate cancer. 223 males who presented with lower urinary tract symptoms, were evaluated with digital rectal examination (DRE) and serum prostate specific antigen (PSA) measurements between 1996 and 1999. Firstline biopsies were performed under the guidance of Transrectal Ultrasound (TRUS) in 136 cases while 15 cases with typical DRE abnormality were evaluated with digitally guided prostate biopsy. In some patients with benign firstline diagnoses, repeat biopsies; and in others with infravesical obstruction, TURP or Open Prostatectomy (OP) were performed. TRUS guided lateral-added-parasagittal peripheral zone biopsies (totally 10-12 cores) were carried out in 30 patients whose previous TRUS guided 2-6 core-biopsies were negative. In cases with first negative sextant biopsies, secondline tissue sampling methods, that is to say sextant biopsy, lateral-added parasagittal biopsy, TURP, and OP were compared with each other. 72 patients who underwent TURP or OP without prior biopsies were evaluated in order to find out the rate of incidental prostate cancer. Mean age was 67.52 (48 - 93), mean serum PSA level was 8.81 ng/ml (0.05 - 227; median: 6.20). Mean interval between the repeated biopsies was 13.96 (1.1 - 80.67) months. A total of 46 cancer cases were diagnosed on either biopsy or operation specimens. Secondline sextant biopsy, lateral-added parasagittal biopsy, TURP and OP detected prostate cancer in % 14.29, % 26.92, % 4.88, % 6.25 of patients with prior negative sextant biopsy respectively. It has been found out that lateral-added parasagittal biopsy resulted in significantly more cancer 61diagnoses. Prostate volume was greater than 50 cc in more than 70% of patients with positive re-biopsy. Only one third of these patients had well differentiated tumors, while the others harbored moderately or poorly differentiated diseases. TRUS guided prostate biopsies are more valuable than digitally guided biopsies. Lateral-added parasagittal sextant biopsy scheme is more valuable than the standard sextant scheme, and it can be employed as firstline biopsy scheme in patients whose prostate volumes are greater than 50 cc. The tumors diagnosed via this method are clinically significant. Patients with negative sextant biopsies should be biopsied once more at least. Lateral-added parasagittal sextant biopsy is a good re-biopsy scheme. If a 6-core biopsy procedure is to be made, biopsies should be directed to the lateral peripheral zone. TURP is not an appropriate diagnostic tool in prostate cancer. 62