Helikobakter pilori; Oral kolonizasyonu, eradikasyon tedavisine yanıtı ve risk faktörleri
  1. Tez No: 108490
  2. Yazar: MURAD ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Dünya çapında yaygın bir gastrik patojen olan Helikobakter pilori ile ilgili 15 yılı aşkın süredir yapılan çok sayıda çalışmaya rağmen, halen mikroorganizmanın rezervuarları ve geçiş yollan hakkında çelişkili veriler mevcuttur. Bir enfeksiyon hastalığı ile mücadelede temel teşkil eden bu unsurların aydınlatılması, bu yaygın enfeksiyon hastalığı ile savaşın başarısını arttırmak konusunda önem arzetmektedir. Çalışmamızda dental plağın H.pilori için ikinci bir rezervuar olduğu, eradikasyon tedavisinden buradaki kolonizasyonun etkilenmediği, bu nedenle de gasrik reenfeksiyondan sorumlu tutulduğuna dair verileri temel alarak; kronik dispeptik yakınmaları olan hastalarda, dental plakta H.pilori varlığını, midedeki varlığı ile korelasyonunu, her iki bölgenin de eradikasyon tedavisine yanıtını ve enfeksiyonun kazanılmasında majör risk faktörü olarak kabul edilen çocukluk çağı sosyo-ekonomik koşullarının etkisini inceledik. Çalışmaya 75 hasta aldık. Dental plakta 68 (%90), midede 65 (%86) hastada H. pilori'yi pozitif olarak bulduk. Dental plakta CLO testle H.pilori tetkikinin gastrik enfeksiyonu değerlendirmede sensitivitesinin % 90, spesifitesinin % 43, pozitif prediktif değerinin % 94, negatif prediktif değerinin % 30 ve doğruluk derecesinin % 86 olduğunu saptadık. Mide ve dental plakta H.pilori pozitif olan 61 hastaya, eradikasyon tedavisi uyguladık. 51 (%83) hastanın midesinde H.pilori 'nin eradike olurken, tüm hastalarda dental plakta mikroorganizmanın sebat ettiğini gördük. Çocukluk çağı sosyo-ekonomik koşullarının kötü ve diş hijyeninin bozuk oluşu ile hem dental plak, hem de midedeki H.pilori prevalansı arasında pozitif yönde korelasyon saptadık. Sonuç olarak, endoskopi yapılmaksızın tetkik ve tedavi edilecek hastalarda, araştırmaya dental plakta CLO test yöntemi ile H.pilori tayini şeklinde başlamanın ucuz, kolay ve oldukça güvenilir bir yöntem olduğunu, H.pilori eradikasyon tedavilerinin dental plak düzeyinde etkisiz kaldığını, dolayısıyla bakterinin dental plakta sebat etmesinin gastrik rekürrensin sebeplerinden belki de biri olabileceğini söyleyebiliriz. 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY Even after more than 15 years of research on Helicobacter pylori; a common worldwide gastric pathogen, the reservoir(s)and transmission route(s)of microorganism is/are still remain unclear. Unless these problems are resolved, we can easily conclude that the microorganism will always be the winner of this struggle. Based upon the data about dental plaque is a secondary reservoir for Helicobacter plylon and responsible for gastric reinfection, because it is a sanctuary site for the bacteria; we have investigated the dental plaque colonisation of Helicabacter pylori, correlation with gastric status, response of both sites to the eradication treatment and effects of early childhood low socio- economic conditions in chronic dyspeptic patients. 75 patients were included. Helicobacter pylori was positive in dental plaques of 68 (90 %) and in gastric biopsy specimens of 65 (86 %) patients. We found the sensitivity, specifity, positive predictive value, negative predictive value and accuracy of assessing H. Pylori in dental plaque with CLO test for gastric infection as 90%, 43%, 94%, 30% and 86 % respectively. Among 61 patients with positive Helicobacter pylori status for both sites, gastric eradication was succeeded in 51 (83 %) while Helicobacter pylori persisted in dental plaques of all patients. We have detected a positive correlation between the low socio-economic status during early childhood and Helicobacter pylori status for both sites. In conclusion, we may suppose that, with its cost effectivity and highly availability, assessing H. pylori in dental plaque with CLO test might be the most reliable and noninvasive first line diagnostic approach and it might be the dental plaque, responsible for the gastric recurrency whereas the microorganism had persisted despite all eradication attempts. 47