Hemorajik şokta hipertonik salin ile kristaloid solüsyonlarının hemodinami üzerine etkilerinin karşılaştırılması
The Comparision of the effects of hypertonic saline and crystalloid solutions of heamodinamic parameters in hemorhagic shock
- Tez No: 108494
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİH GÖKBEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
VI - ÖZET Bu deneysel çalışmada hemorajik şokta düşük volümlü hipertonik şalin ile kristaloid solüsyonların resusitasyonda hemodinami üzerine kısa dönem etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmada sağlıklı 12 köpek kullanıldı. Deneklerden anestezi altında gerekli monitörizasyon girişimlerinden sonra ortalama arteryel basınçları 40 mmHg olacak şekilde vasküler yataktan kan alındı. Otuz dakikalık şok periyodundan sonra rastgele 2 eşit gruba ayrılarak volüm resüsitasyonu uygulandı. Bu amaçla Grup- A'da % 7,5'luk hipertonik şalin solüsyonu 4ml/kg dozunda bolus olarak, Grup-B'de ise 20 ml/kg dozunda ringer laktat hızla infüzyon şeklinde periferik venöz yoldan verildi. Monitörizasyon girişimlerinden sonra bazal, şok periyodunda, resusitasyon sonrası 5., 30., 60. ve 90 inci dakikalarda KAH, SAB, DAB, OAB, OPAB, PKUB, CO, SVB, Sa02, Hct, PH, p02,, pC02, HC03, 02Ct, Na+, K+, Ca++, Laktat ve osmolalite değerleri kaydedildi. Çalışmamızda her iki grupta da şok periyodunda hemodinamik parametrelerde düşme, resüsitasyonla birlikte bazal seviyelerin altında kalmak üzere yükselme görüldü. Bu hipertonik şalin solüsyonu ile daha uzun süreliydi. CO'daki yükselme daha belirgindi. Hct ve 02Ct her iki grupta da resüsitasyonla düştü. Laktat seviyesi hemorajik şok yaratılması ile yükseldi ancak resüsitasyonla düşme eğilimi gösterdi. Kan Na+ ve osmolalite seviyeleri Grup-A'da resüsitasyonla birlikte yükseldi ve ilerleyen dönemde düştü. Çalışma ile hemorajik şoklarda hipertonik şalin solüsyonları ile kısa sürede hemodinamik stabilite ve dolayısıyla doku oksijenlenmesinin sağlanabileceği sonucuna varılmıştır. Hemorajik şoktaki hastaların ilk resüsitasyonlarında zamanın kısıtlı, infüzyon hızının sınırlı olması nedeniyle, hipertonik şalin, klasik yöntemlerle tedaviye başlayıncaya kadar dolaşım sistemini korur ve zaman kazandırır. Bunun sonucunda mortalite ve morbiditenin de azalacağı beklenmelidir. 56
Özet (Çeviri)
VIII - SUMMARY In this experimental study, we aimed to study the short term effects of small volume hypertonic saline and crystalloid solutions for the resuscitation of hemorrhagic shock. In the study twelve dogs are used. Following maintaining anesthesia and then usual monitorization studies, some amount of blood was with drawn from vascular bed until the mean arterial blood pressure decreased to 40 mmHg. After a 30-minute-period following hemorrhagic shock status, the animal were divided to two equal groups for making volume resuscitation. For Group-A bolus injection of 7.5% hypertonic salin solution with 4 ml/kg dose and for Group-B rapid infusion of ringer lactate solution with 20 ml/kg dose through peripheral intravenous route were made. HR, SAP, DAP, MAP, MPAP, PCWP, CO, CVP, Sa02, Hct, pH, HC02, CbCt, Na+, K+,Ca+, Lactate and osmolality values were recorded by using monitoring system and biochemical studies at various times: basal after monitorization studies, during hemorrhagic shock, and 5., 30., 60., and 90. minutes after resuscitation period. We have seen decreases in hemodynamic parameters in both groups during shock period and following resuscitation all parameters inclined to increase but still they were under basal values. The increase in hypertonic saline recuscitated group was more definite and longer in duration. Hct and Û2Ct values decreased after resuscitation in both groups. Lactate levels increased after creating hemorrhagic shock, but inclined to decrease after resuscitation. In Group-A, blood Na+ and osmolality levels increased with resuscitation and lowered subsequently. In this study, we concluded that, in hemorrhagic shock conditions, hypertonic saline solutions maintain hemodynamic stability and tissue oxygenation in a short period. In the emergency resuscitation of patients with hemorrhagic shock, the time is short and the amount of solution to be infused is limited. In such 57circumstansces, hypertonic saline solutions protect circulation system and save time until the treatment with conventional methods are performed. 58