Isı ile ön hazırlığın karaciğer iskemi-reperfüzyon hasarında etkileri
Thermal preconditioning effects of hepatic ischemia-reperfusion injury
  1. Tez No: 108493
  2. Yazar: LEVENT PİRSELİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET BATKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Bu çalışmada deneysel olarak oluşturulan iskemi-reperfüzyona bağlı olarak karaciğerde hasar oluştuğunun gösterilmesi ve ısı ile ön hazırlığın oluşan bu hasar üzerindeki önleyici veya azaltıcı etkilerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada 40 adet Winstar-Albino cinsi erkek sıçan kullanıldı. Normal kontrol grubuna (n=8) laparotomi yapıldı, karaciğer doku ve 2 cc kan örnekleri alındı. Isı ile ön hazırlık için sıçanlara iskemi-reperfüzyondan 18 saat önce anestezi altında 41 +.0.5 °C de 15 dakika süreyle sıcak su banyosu uygulandı. İ-R 0 saat grubuna (n=8) laparotomi sonrası portal ven ve hepatik artere damar klempi konularak 30 dakika iskemi ve 60 dakika reperfuzyon uygulandı. İşlem bitiminde karaciğer doku ve kan örnekleri alındı. İ-R 48 saat grubunda (n=8) iskemi reperfuzyon sonrası batın kapatıldı, 48 saat sonra relaparotomi yapıldı, doku ve kan örnekleri alındı. IÖ 0 saat grubuna (n=8), ısı ile ön hazırlık sonrası İ-R 0 saat grubundaki işlemler yapıldı. IÖ 48 saat grubuna (n=8), ısı ile ön hazırlık sonrası İ-R 48 saat grubundaki işlemler uygulandı. İskemi-reperfuzyonun karaciğerde hasara sebep olduğu, biyokimyasal ve histopatolojik olarak gösterildi. İ-R 0 saat ve İ-R 48 saat gruplarında serum ALT,AST ve LDH değerlerinin belirgin olarak arttığı, histopatolojik olarak karaciğerde lenfosit ve lökosit infiltrasyonu olduğu tespit edildi. IÖ 0 saat grubunda iskemi-reperfuzyon gruplarına göre anlamlı bir değişiklik tespit edilmedi. IÖ 48 saat grubunda diğer 3 gruba göre biyokimyasal ve histopatolojik bulgularda anlamlı olarak düzelme görüldü. İskemi-reperfuzyonun karaciğerde hasara sebep olduğu ve ısı ile ön hazırlık tedavisinin bu hasan azalttığı veya önlediği kanısına varıldı. 36
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work it is aimed to show that there has been damage in the liver attached experimentally formed ischaemia-reperfusion and to search the preventive or reductive effects of thermal preconditioning ( TP ) on damages in the liver attached ischaemia-reperfusion. In this work 40 Winstar- Albino kind male rats used. Laparotomy is made normal control group (n=8), 2 cc blood and tissue samples are taken from liver. 18 hours before ischaemia-reperfusion, hot water bath at 41+0.5 °C under anesthesia for 15 minutes is applied to rats for TP. 30 minutes ischaemia, 60 minutes reperfusion applied to ischemia-reperfusion 0. hour group (n=8) after laparotomy with clamping to portal venous and hepatic arterial branches. At finishing of reperfusion, blood and tissue samples are taken from liver. Abdomen is closed after ischaemia-reperfusion in I-R 48. hour group (n=8),relaparotomy is made after 48 hour and blood and tissue samples are taken. The operations in after TP, I-R 0 hour group is made to TP 0 hour group ( n=8 ) exactly. The operations in after TP, I-R 48 hour group is made to TP 48 hour group ( n=8 ) exactly. It is showed biochemically and histopatologically that ischaemia-reperfusion is caused damage in liver. In I-R 0 hour and 48 hour groups it is showed that serum AST, ALT, LDH values are meaningfully increased and there is and infiltration of leukocyte and lenfocyte histopatologically. At biochemical and histopatological symptoms of TP 0 hour group there is not any meaningful chance according to I-R groups. It is seen that there is a meaningful improvement at biochemical and histopatological symptoms in TP 48 hour group according to I-R groups. It is convicted that I-R caused damage in liver and TP cure reduce or prevent this damage. 37