Kronik ürtiker etyolojisinde otolog serum reaktivitesi, aeroallerjen ve besin duyarlılığının deri testleri ile araştırılması
The Evaluation of skin prick test results with inhalant and food allergens, and autologous serum skin test reactivity in chronic urticaria patients
- Tez No: 108495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN KARABEKİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
VII -ÖZET KRONİK ÜRTİKERLİ OLGULARDA OTOLOG SERUM REAKTÎVİTESİ, İNHALAN VE GIDALARDA PRÎCK TEST SONUÇLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ. Etyoloji ve patogenez üzerine yapılan pek çok çalışmaya karşın KÜ' e neden olan aktörler çoğu olguda hala bilinmemektedir. Besin ve solunum yolu allerjenleri etyolojide ıllarca suçlanmıştır. Ancak bu allerj enlerin rolleri üzerinde çelişkili görüşler vardır. ÖSflT CÜ li hastaların bir grubunda pozitif bulunmasına rağmen bu konudaki çalışmalar oldukça zdır. Bu çalışma KÜ etyoloj isinde otolog serum reaktivitesi, inhalan ve gıdalarla prick test onuçlarının önemini ortaya koymak amacıyla planlandı. Yaşlan 17-64 arasında (ortalama -3,68 ± 13,07), hastalık süreleri 3 ay ile 10 yıl (ortalama 17,42 ±34,83) arasında değişen KÜ' li 0 hasta çalışmaya alındı. Fiziksel ürtiker ve atopisi olan hastalar çalışma kapsamı dışında utuldu. 40 sağlıklı birey ise kontrol grubu olarak değerlendirildi. Anamnez alındıktan sonra tüm hastalara ayrıntılı fizik muayene yapıldı. Tam kan ayımı, ESR, idrar tahlili, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri, VDRL, ANA, HbsAg, üıtiHCV, tiroid fonksiyon testleri krioglobulin, kriofibrinojen C3,C4 ve immünglobülin lüzeyleri tüm olgularda belirlendi. Hastaların semptomları dört ana ölçüte dayanan bir korlama sistemi ile değerlendirildi ( Lezyon sayısı, kaşıntı şiddeti,anjioödem derecesi, îzyonların günlük kalış süresi ). Tüm hastalara ve sağlıklı bireylere solunum ve besin allerjenleri ile deri prick testleri e OSDT yapıldı, sonuçlar Khi-kare metodu ile istatistiksel olarak değerlendirildi. Solunum yolu ve besin allerjenleri ile yapılan deri prick test sonuçları göz önüne ılındığında istatistiksel anlamda farklılık saptanmadı ( p>0,05 ). OSDT ise hasta ve kontrol rubunda istatistiksel olarak farklı ve hasta grubunda yüksek bulundu (p0,05). 45Sonuçlanınız solumun yolu ve besin allerj enlerinin KÜ patogenezinde önemli rol )ynamadığını ortaya koymaktadır. Bu allerj enlerle yapılacak olan deri testlerinin rutin yada lk basamak tanısal değerlendirmede önemi yoktur. Ancak OSDT KÜ' li olguların tam ve edavisinin yönlendirilmesinde değerli bilgiler vermekte olup, ilk aşamada yapılacak şlemlerden biri olarak kabul edilmelidir. 46
Özet (Çeviri)
VII-SUMMARY EVALUATION OF SKIN PRICK TEST RESULTS WITH INHALANT AND FOOD ALLERGENS, AND AUTOLOGOUS SERUM SKIN TEST REACTIVITY (ASST) IN CHRONIC URTICARIA (CU) PATIENTS. Despite many studies on etiology and pathogenesis, causative factors of (CU) chronic urticaria still remains unclear in most cases. Food and inhalant allergens have been blamed for a long time. However, there are contrasting statements on the role of allergens in CU. ASST has been found to be positive in a subset of patients with CU. Nevertheless, few studies are available on ASST. This study was planned in order to reveal the significance of inhalant and food SPT results, and ASST reactivity in CU. 50 CU patients aged 17-64 years (mean:33.68 ±13.07) who have been suffering from urticaria for three months to ten years (mean: 17.42 ±25.80) întered into the study. Patients with physial urticaria and atopy were excluded. 40 healthy individvals were evaluated as control group. After taking history, all patients underwent detailed physical examination. Then, laboratory test results including, whole blood count, ESR, urinalysis, renal/hepatic function tests, cryoglobulins, cryofibrinogens, C3, C4 VDRL, ANA, HbsAg, anti-HCV, thyroid function tests,and immunglobulins were revealed in all CU patients. Patients' symptoms were evaluated by using a scoring system based on four main criteria (number of lesions, severity of pruritus, severity of angioedema, duration of urticarial lesions). All patients and controls were skin prick tested by inhalant and food allergens. In addition, ASST were performed in all individuals.Chi square test was used in the statistical evaluation of the results. No statistically significant difference was found between the patients and controls for inhalant and food skin prick test results (p>0.05). However ASST Reactivity was higher in the patient group than in the control group (p0.05). Our results suggest that inhalant and food allergens don't play major role in the lathogenesis of CU. Skin prick testing with these allergens have no important role in routine.r“ first step”diagnostic evaluation. However, ASST gives valuable information in the liaognosis and management of therapy in CU cases. And it should be regarded as one of the irocedures in CU. 48