Posttravmatik ayak rehabilitasyonunda fizik tedavi ve ortotik terapinin etkinliğinin değerlendirilmesi
The Efficacy assessment of physical therapy and orthotic therapy in post-traumatic foot rehabilitation
  1. Tez No: 108496
  2. Yazar: İLKNUR TUĞCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN KARABEKİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
I. ÖZET Vücudun önemli bir destek ve mobilite organı olan ayak mobilizasyon ve günlük ışam aktiviteleri yönünden büyük önem taşımaktadır ve bu nedenle ayak patolojileri önemli x sakatlık nedenidir. Ayak rehabilitasyonu için, el rehabilitasyonu gibi spesifik ve ultidisipliner bir yaklaşım zorunludur ve litteratürde bu yönde yapılan çalışmalar gittikçe tmaktadır. Yapılan çalışmalarda ortotik tedavi ile desteklenen rehabilitasyon programlan ile ıha iyi sonuçların elde edildiği bildirilmektedir. Bu çalışmada post-travmatik ayak patolojilerinde, erken dönem (Faz-1) medikal ve ök tedavi sonuçlan ile rehabilitasyon programına ortotik terapinin de eklendiği geç dönem 7az*2) sonuçlan karşılaştırılarak ayak rehabilitasyonunda fizik tedavi ve ortotik terapinin |n, fonksiyonel düzey ve mobilizasyon kapasitesinde iyileşme üzerindeki etkinliğinin ortaya anması amaçlanmıştır. Bu amaçla posttravmatik ayak problemi nedeniyle, servisimize başvuran 18-87 )rt.:30.9+16.8) yaşlan arasında, 8'i kadın olmak üzere toplam 31 olguda 38 ayak-ayak bileği sğerlendirilmiştir. Hastalar tanılarına göre 1. Refleks Sempatik Distrofi, 2. Lateral Bağ zyonu, 3. Periferik Sinir Lezyonu ve 4.“Diğer”olmak üzere alt gruplara ayrılmışlardır, hastalar klinik ve fonksiyonel durumlanna göre uygun bir medikal tedavi, fizik tedavi, »zersiz ve ortotik tedavi programına alınmışlardır. Hastalar genel olarak ve her bir grup ayn m tedavi öncesi ile faz-1 ve faz-2 tedavileri sonrasında; ağrı şiddeti (VAS ile) ve »nksiyonel kapasiteleri (LEFS ile) ile ve tedavi öncesi ve Faz 2 sonrasında eklem hareket jıklıklan ve çevre ölçümleri ile değerlendirilmişlerdir. Sonuçlar istatistiksel yöntemlerle ıaliz edilmiştir. Aynca hastalann tedavi öncesi, Faz-1 ve Faz-2 sonrasındaki mobilizasyon ikilleri de değerlendirilmiştir. Rehabilitasyon uygulamalan sonucunda, tüm gruplarda hem faz-1, hem de faz-2'de, |n şiddeti ve fonksiyonel durum yönünden anlamlı gelişmeler elde edilmiştir. Aynca ortotik rapinin eklendiği Faz-2'deki gelişme de faz-1 'e göre anlamlı bulunmuştur. Bunun dışında, tedavi öncesi ve Faz-2 sonrasında EHA ve çevre ölçümleri yönünden ıpılan değerlendirmede, ayak dorsal fleksiyonu, inversiyon ve eversiyonunda tüm gruplarda ilamlı iyileşme izlenirken; ayak plantar fleksiyonu ile TMT ve MTP eklem çevresi ölçümleri in sadece RSD grubunda; MTP dorsal ve plantar fleksiyon ölçümleri ile bacak çevresi 63jlçümlerinde lateral bağ lezyonu dışındaki tüm gruplarda; ayak bileği çevresi ölçümlerinde se RSD ve lateral bağ lezyonu gruplarında anlamlı iyileşme saptanmıştır. Mobilizasyon açısından yapılan değerlendirmede ise, tedavi öncesinde hastaların il9.4'ü immobilize, %41.9'u çift koltuk değneği ile mobilize, %19.4'ü baston ile ve Ü9.4'ü desteksiz olarak düzgün.zeminlerde mobilize iken; Faz-1 sonrasında hastaların,o3.2'si immobilize durumda kalırken, desteksiz olarak düzgün zeminde mobilize olabilen astaların oranı %77.4' e yükselmiştir. Ortotik tedavinin eklenmesi ile yani Faz-2 sonrasında je immobilize hasta kalmamış ve düzgün zeminde desteksiz mobilize olabilen hastaların ram %25.8 ve tam basan sonucu düzensiz zeminlerde de desteksiz yürüyebilen hastaların ram %67.7 olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak ayak rehabilitasyonunun tüm travmatik ayak patolojileri için gerekli ve tkili olduğu, fizik tedavi ve egzersiz uygulamaları ile başarılı sonuçlar elde edilebileceği ncak rehabilitasyon programına ortotik terapinin eklenmesi ile özellikle ağrı şiddeti ve 3nksiyonel bağımsızlık düzeyinde elde edilen başarının arttığı söylenebilir. 64
Özet (Çeviri)
TL SUMMARY Foot as a support and mobility part of the body, place an important role in utilization and daily activities. For foot rehabilitation, as in hand rehabilitation, spesific and mltidiscipliner approach mandatory. In literature the studies on foot rehabilitation is icreasing. In these studies programs supported with orthotic therapy have achieved good ssults. In our study, we aimed to compare the early stage medical and physical therapy ssults (Phase- 1) and late stage results (Phase-2) with addition to orthotic therapy and show ıe effect on the pain, functional grade and the mobilization capacity. We evaluated 31 cases (23 men, 8 women) with their 38 ankles and foot for their ost traumatic foot and ankle problems. Ages were 18-87 (Average:30.9±16.8). Subjects ubgrouped as 1. Reflex Sympathetic Distrophy, 2. Lateral Ankle Sprain, 3. Peripheral Nerve.esion, 4. Other. Patients were taken in to appropriate medical, physical, exercise and orthotic ierapy in order to their clinic and functional situations. The patients in general and as a group /ere evaluated pretreatment and after treatment. The evaluation parameters were severity of ain (with VAS), functional situation (with LEFS), ROM and circumferential measured. Lesults are analised with statistical methods. We found significant developments in all groups in respect to evaluation parameters, ioreover changes in Phase=2 more significant than changes in Phase=l. This difference robably, takes place by the effect of orthotic therapy. Moreover pretreatment evaluation and phase-2 results with ROM and circumferential valuation parameters showed that in all groups foot dorsiflexion, inversion and eversion were nproved. Foot plantar flexion and TMT and MTP circumferential measurements were nproved only in RSD group.MTP dorsal and plantar flexion measurements and cruris ircumfereniial measurements were improved in all groups except lateral ankle sprain group, inkle circumferential measurements were improved only in RSD and lateral ankle sprain roups. The evaluation with mobilization as an evaluation parameters; pretreatment patients, 0İ9.4 immobilized, %41.9 mobilized with crutches, %19.4 mobilized with cane, %19.4 Tobffized without support on even ground. In phase-1 %3.2 patient stayed immobilized, ^öente mobifeed without support on even ground were increased upto %7T.4. With addition 65f orthotic therapy, no immobilized patients stayed. Patients mobilized without support on yen ground were %25.8 and patients full mobilized (without support on uneven ground) 'ere %67.7. As a result we found that, foot rehabilitation is necessary and effective fof all foot isorders and with the addition of orthotic therapy the results are much better, especially in improvement of the severity of pain and functional situation. 66