Kolon anastomozlarının iyileşmesine Bombesi'nin etkisi (Deneysel çalışma)
The Effects of bombesin on colonic anastomoses healing
  1. Tez No: 108502
  2. Yazar: ERKAN GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BATKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Anastomoz kaçağı gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilen kolon anastomozları ile ilgili çalışmalar cerrahideki gelişmelere paralel olarak hızla devam etmektedir. Bu deneysel çalışma, bombesin uygulamasının anastomoz iyileşmesine olan etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bombesin, orijinali Bombina bombina ve Bombina variegata variegata gibi amfibilerin derisinden izole edilmiş olan ve memelilerdeki gastrin releasing peptit analoğu olan tetradekapeptit özelliğinde bir maddedir. Bombesin' in, gastrointestinal dokular üzerine çok sayıda biyolojik etkilerinin olduğu bilinmektedir. Çalışmada, ağırlıkları 280-300 gram arası değişen, 20 adet wistar türü albino sıçan kullanıldı. Denekler her grupta 10 sıçan olacak şekilde iki gruba ayrıldı. 1. gruba sadece kolon anastomozu uygulandı. 2. Gruba kolon anastomozunu takiben günde üç kez 10 (j.g/kg subkutan bombesin uygulandı. Gruplara postoperatif yedinci günde relaparatomi yapıldı. Anastomozlara ait patlama basınçları ölçüldü. Ayrıca alınan doku örnekleri histopatolojik olarak kollajen açısından, biyokimyasal olarak hidroksiprolin düzeyleri açısından değerlendirildi. Değerlendirme sonuçlarında; 1. ve 2.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The studies with colonic anastomoses which may cause anastomotic leakage are still countinuing paralel to the improvements in surgery. The aim of the study is to evaluate the effects of bombesin administration on colonic anastomosed rats. Bombesin, a tetradecapeptide originally isolated from the skin of the amphibians, Bombina bombina and Bombina variegata variegata, is analogous to mammalian gastrin releasing peptide. Bombesin is known to have a wide spectrum of biological actions on the gastrointestinal tract. Twenty male Wistar-albino rats were used in the study. The rats were divided into two groups of 10 rats. In the first group only colonic anastomosis was applied. In the second group bombesin therapy was applied following colonic anastomosis. On the seventh postoperative day all rats were reoperated and bursting pressure on colonic anastomosis, hydroxyproline levels in anastomotic tissue were measured, and anastomotic tissue samples for collagen were taken for histopathological evaluation.