Tip 2 Diabetes Mellitus'un makrovasküler komplikasyonlarında enfeksiyon ajanlarının rolü
The role of infection agents in type 2 diabetic patients with macrovascular complications
- Tez No: 108501
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Artan orandaki epidemiyolojik, deneysel ve klinik kanıtlar, enfeksiyonların; akut miyokard enfarktüsü ve serebral enfarktüs gibi değişik aterosklerotik hastalıklar için risk faktörü olduğunu göstermektedir. Enfeksiyon ve aterosklerotik hastalıklar arasında gözlenen ilişkiyi açıklayacak pek çok mekanizma vardır. Fakat muhtemelen bu mekanizmalar: kompleks, multifaktöriyel ve enfeksiyondan enfeksiyona, hastadan hastaya değişebilen niteliktedir. Pek çok çalışma, değişik aterosklerotik hastalıklarda: Helicobacter pylori, Chlamidya Pneumoniae, Herpes Simplex Virüs- 1, Herpes Simplex Virüs-2, Sitomegalo virüs enfeksiyonu prevalansının yüksek olduğunu göstermiştir. Bu çalışmanın amacı, makrovasküler komplikasyon mevcut Tip 2 Diabetes Melliutus'lu hastalarda bu enfeksiyon ajanlarının prevalansını saptamak ve bu enfeksiyon hastalıkları ile diabetik makrovasküler komplikasyonlar arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesine başvuran 30 diabetik ve 30 nondiabetik hasta, çalışmamıza dahil edilmiştir. Çalışma grubu hastaların yaş ortalaması 64 dü ve (43-75 yaş), % 56.6'sı erkek hastaydı. Kontrol grubunu oluşturan 30 hastanın ortalama yaş 62 ydi (41-72) %58,2'si erkekti. Tüm olgulara, antikor testi (anti.- HP IgG, anti.- C. Pneumoniae IgG, anti.- HSVı IgG, anti.- HSV2 IgG, anti.- CMV IgG) uygulandı. Antikor testi pozitif olguların, bu enfeksiyonu geçirdiği kabul edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Role of Infection Agents in Type 2 Diabetic Patients with Macrovascular Complications. A growing amounts of epidemiologic, experimental and clinical evidence have linked infection as a risk factor to various atherosclerotic diseases including acute mycardial and cerebral infarction. There are many known mechanism, that might explain the observed association of infection and atherosclerotic diseases, but it is probable that those mechanisms are complex and multifactorial and probably differ from infection to infection and from patient to patient. A large number of reports have shown a higher prevalance of Helicobacter pylori (HP), Chlamidya Pneumoniae, Herpes Simplex Virüs-1 (HSVi), Herpes Simplex Virüs-2 (HSV2 ), Cytomegalovirus (CMV) infection in various atherosclerotic disease. The purpose of this study was to define the prevalance of these infection agents in Type 2 diabetic patients with macrovascular complications and to document the association between these infectious disease and diabetic macrovascular complications. Thirty diabetic patients and thirty non-diabetic patients attending to the Internal Medicine Clinic of Gülhane Military Medical Academy Haydarpaşa Training Hospital were accepted for our study. The study group consisted of the patients with a mean age of 64 year (range 43-75) and the sex distribution was predominantly male (% 56,6). The control group consisted of the patients with a mean age of 62 year (range 41-72) and the sex distribution was predorninantly male (% 58,2). All subjects underwent antibody test including anti-HP IgG, anti-C. Pneumoniae IgG, anti- HSVi IgG, anti HSV2 IgG, anti- CMV IgG. A subject was considered to be infected with these agents only if the antibody test was positive.