Behçet hastalarında homosistein seviyelerinin sağlıklı ve akut miyokard enfarktüslü kontrol grupları ile karşılaştırılması
Comparative study of plasma homocysteine levels of the subjects with Behçet's disease myocardial infarction and healthy
  1. Tez No: 108503
  2. Yazar: DENİZ DERYA AKTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DANACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Kardiyoloji, Gastroenterology, Cardiology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
VI-ÖZET Kardiyovasküler hastalık nedenli ölüm oranlarının yüksek oluşu araştırıcıları konuda gerçek bir belirleyici aramaya yöneltmiştir. Bu çalışmalar içerisinde, homosistein çok popüler olmuştur. Bir vaskulit olan Behçet hastalığında da homosisteinin vasküler komplikasy onlarının gelişiminde rol oynayabileceğini düşündük.. - Bu amaçla 10'u bayan, 23 'ü erkek yaş ortalaması 31.9 ±10.2 yıl olan 33 Behçet olgusundan bir çalışma grubu oluşturulmuştur. Miyokard enfarktüslü ve sağlıklı olgulardan da kontrol grubu oluşturulmuştur. Miyokard enfarktüslü grup yaş ortalaması 48.1±7.05 yıl olan 16'sı erkek, 4'ü bayan 20 olgudan, sağlıklı kontrol grubu, yaş ortalaması 25.4±4.4 yıl olan 12'si erkek, 10'u bayan 22 olgudan oluşmaktaydı. Çalışmaya alınan hasta ve kontrol gruplarında plazma açlık homosistein seviyeleri fluoresence polarisation immunoassay (FPIA) metoduyla çalışıldı. Homosistein cut off değerini 14.82 p. mol/L olarak saptadık. Bu değerin üzerindeki homosistein değerlerini yüksek olarak kabul ettik. Çalışma sonucunda Behçet grubunda homosistein ortalaması 14,55 ± 10,6 u mol/L, myokard enfarktüsü grubunda 12,37 ± 4,84 [imol/L, sağlıklı kontrol grubunda 10,69 ± 4,13 umol/L olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
VII-SUMMARY COMPARATIVE STUDY OF PLASMA HOMOCYSTEINE LEVELS OF THE SUBJECTS WITH BEHCET'S DISEASE,MYOCARDIAL INFARCTION AND HEALTY Investigators have directed to find out definite risk factors due to the high mortality of cardiovascular disease. Homocysteine has been very popular among those studies. We assumed that homocysteine is related to vascular complication of Behcet's Disease which is a vasculitic disease. A Behçet case group that consists of 10 female and 23 male, total 33 cases (mean age 31.9+10.2 years) was formed. Control group was formed by healthy and afiicted myocard mfaretus cases. The mean age of coronary arter disease group was 48.1+7.05 years and consists of 20 cases (16 male and 4 female). The mean age of healthy group was 25.4±4.4 years and consists of 22 cases (12 male and 10 female). Homocysteine was studied by the method of fluoresence polarisation immunoassay (FPIA) in both groups. The cut off value of homocysteine was obtained as 14.82 n mol/L. We accepted as high values that was greater than cut off. Main homocysteine level was 14,55 ± 10,6 u. mol/L for Behçet group and 12,37 + 4,84 umol/L for coronary arter disease group and 10,69 ±4,13 umol/L for healthy group.