Kolon cerrahisinde erken mortalite ve morbiditeye etki eden faktörler
The factors which effect early mortality and morbidity in colon surgery
- Tez No: 108504
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET BATKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bu çalışma GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Genel Cerrahi Servisi' nde Nisan 1997- Haziran 2000 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çalışmamızda 1996-1999 yılları arasında Genel Cerrahi Servisi' nde malign veya benign hastalık nedeniyle kolorektal cerrahi uygulanan hastalarda erken mortalite ve erken morbiditeye etki eden faktörler araştırıldı. Çalışmada 176 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastalara ait bilgiler karantina arşiv dosyaları, Genel Cerrahi Servisi ameliyat notlan ve hasta takip formlarından elde edildi. Hastaların yaşı, cinsiyeti, yandaş hastalıkları, primer hastalığı, hastalıklarının anatomik yerleşimi, ameliyatın kolonun hangi bölümünde olduğu, malign veya benign olması, malignlerde karaciğer metastazının bulunması ve inkürabıl olması, ameliyatın acil veya elektif olması, ameliyatın palyatif veya radikal uygulanması, anastomoz veya kolostomi yapılmış olması, barsak rezeksiyonunun varlığı, daha önceden aynı hastalıktan dolayı geçirdiği ameliyat sayısı, hastanede kalış süresi içindeki ameliyat sayısı ve preoperatif biyokimyasal değerlerinin erken mortalite, erken komplikasyon ve hastanede kalış süresine etkileri istatiksel olarak araştırıldı. İleri yaş, yandaş hastalık, hastalığın mezenter arter hastalığı, alt GIS kanaması veya mekanik barsak obstrüksiyonu ile birlikte olması, malignitenin bulunması, inkürabilite, inoperabilite, acil ameliyat, hastanede kalış süresi içindeki ameliyat sayısının çokluğu, postoperatif erken komplikasyon varlığı, preoperatif beyaz küre, AKŞ, üre, kreatinin SGOT, SGPT değerlerinin yüksekliği, hematokrit ve albümin değerlerinin düşüklüğü kolorektal cerrahide erken mortalitenin yüksek olacağını göstermektedir. Yandaş hastalığın bulunması, hastanede kalış süresin içinde ameliyat sayısının çokluğu, preoperatif SGOT ve bilirubin değerlerinin yüksekliği, hematokrit ve albümin değerlerinin düşük olması kolorektal cerrahide erken komplikasyon oranını artırmaktadır. Barsak rezeksiyonu uygulanması, postoperatif erken komplikasyon gelişmesi, ve postoperatif bilirubin değerlerinin yükselmeye başlaması, hastanede kalış süresini artırmaktadır. Bu risk faktörlerinin önceden bilinmesinin, erken mortalite, erken komplikasyon, hastanede kalış süresi hakkında fikir verebileceği ve alınacak tedbirlerin bu olumsuz etkileri azaltabileceği sonucuna varıldı. 56
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was performed at Department of General Surgery in Haydarpaşa Training Hospital of Gülhane Millitary Medical School in Istanbul between April 1997 and June 2000. In our study, we investigated the factors that effected on early mortality and early morbidity in the patients who underwent colorectal surgery due to malign or benign diseases in the Department of General Surgery between 1996-1999. In this study, 176 patients were examined retrospectively. The hospital archives, the reports of operation and the patients' following cards were used for supplying the datas of the patients. Age, gender, associated diseases, primary diseases, localization of the disease, operation region of the colon, malignity or benignity, hepatic metastasis, incurability, emergency or elective operation, palliative or radical operation, perfoming primary anastomosis or colostomy, intestinal resection, the number of operation before and during hospitalization period and preoperative biochemical datas were taken as the parameters in this study. Effects of them on early mortality, early morbidity and length of hospitalization period were investigated statistically. Older age, associated diseases, mesenteric arteria occlusion, lower gastrointestinal tract bleeding and intestinal obstruction, malignity, incurability, inoperability, emergency operation, multioperation during hospitalization period, early complications, in preoperative period; white blood cell counts, high levels of SGOT, SGPT, urea, creatinine in serum, hyperglycemia, low hematocrit levels and low serum concentrations of albumin were determined in early mortality so that early mortality increased in present of this factors. They were risk factors for early mortality in colorectal surgery. Associated diseases, underwent multioperations during hospitalization period, preoperative high SGOT levels, low hematocrit levels, hyperbiluribinemia and low serum albumin concentrations increased early complications in colorectal surgery. Hospitalization period prolonged in present of intestinal resection, early complications, postoperative hyperbiluribinemia. In conclusion, all this risk factors predict the rate of early mortality, early complication and length of hospitalization period. We considered that prevention of some risk factors decrease the rate of mortality and morbidity. 57