Mide ülserinde mantar yerleşiminin sıklığı, klinik önemi ve ülser tedavisi ile ilişkisi
The Prevalence of a fungal infection in gastric ulcer, the effect of fungal infection on the treatment of gastric ulcer
- Tez No: 108505
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT DEMİRTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Mantar enfeksiyonun mide ülseri ile ilişkisi, patogenezdeki rolü ve ülser tedavisine olan etkisi tam olarak açıklığa kavuşmamıştır. Bu konuda literatürde bazı çalışmalar olmasına rağmen sonuçlar çelişkilidir. Literatürdeki çelişkili sonuçlara bakarak ülser kenarındaki dokuda mantar yerleşiminin mide ülseri patogenezindeki sebeplerden birisi olup olmadığı veya mide ülseri tedavisine etkisi konusunda net bir sonuca varmak mümkün değildir. Çalışmamızın amacı mide ülserindeki mantar enfeksiyonlarının prevalansını, bu ülserlerin endoskopik ve morfolojik özelliklerini ve mantar varlığının tedaviye cevap üzerine olan etkisini incelemektir. Çalışmaya retrospektif olarak prevalans tespiti amacıyla 192 hasta ve kontrol grubu olarak NUD 'li 50 hasta alındı. Prospektif olarak benign mide ülserli 35 hastaya proton pompa inhibitörü tedavisi verildi. Tüm hastalara gastroskopi yapıldı ve ülser tabanı ve çevresinden 6 adet biyopsi alındı. Prospektif gruba 6'ıncı haftada tedavi bitiminde aynı işlem tekrarlandı. Biyopsi örnekleri mantar yerleşimi ve HP mevcudiyeti açısından histopatolojik olarak değerlendirildi. Mide ülserli grupta mantar kolonizasyon oranı %35,94 iken NUD'Lİ kontrol grubunda %2 idi (p0,05). Ülser boyutuyla mantar varlığı arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (p2'cm idi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The relationship between fungal infection and gastric ulcer, it's role in the pathogenesis and effect of fungal infection on the treatment is not described clearly in the literature. Although there are numerous studies about this consept in literature available data is contravertial.lt is not possible to have a conclusion if periulcerous fungal colonization has a role in the pathogenesis of gastric ulcer or not, as the results in the literature is conflicting. The aim of our study is to determine the prevalence of a fungal infection in gastric ulcer, to describe the endoscopic and morphologic features and to evaluate the effect of fungal infection on the treatment outcome. Treatment group consisted of 1 92 patient with gastric ulcer and 50 patient with non- ulcer dyspepsia (NUD) as control group. 35 patient with benign gastric ulcer were treated with proton pump inhibitor. All the patient's were evaluated by gastroscopy and six biopsies were obtained from ulcer. The same evaluation were performed for the treatment arm at the 6 th week. Biopsy specimens were examined for fungal colonization and helicobacter pylori by histopathologic methods. Fungal colonization rate was % 35,4 in the group with gastric ulcer and %2 in the group with NUD (P0,05). There was as statistically significant difference when ulcer size and fungal colonization compared (p2 to cm in diameter.