İntrakranial kitle lezyonlarda manyetik rezonans spektroskopinin tanı değeri
Diagnostic value of proton magnetic resonance spectroscopy in intracranial lesions
  1. Tez No: 108509
  2. Yazar: MUSTAFA İSMET TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. FEVZİ KARSLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Manyetik rezonans görüntüleme anatomik ve patolojik bilginin tanımlanmasında üstün bir modalite olup patolojinin altında yatan biyokimyasal değişikliklerin izlenebilmesini sağlayan spektroskopi yeteneğini de beraberinde bulundurur. Proton manyetik rezonans spektroskopi seçilen doku volümünden kimyasal bilginin in vivo olarak toplanması ve ölçülmesini sağlayan non-invaziv bir yöntemdir. Bu çalışmanın amacı intrakraniyal kitle lezyonlann karakterizasyonunda in vivo MRS'nin yararlarını saptamak ve beyin absesini kistik veya nekrotik beyin tümörleri ve metastazlardan ayırt etme yeteneğine karar vermekti. Bu amaçla 21 tumoral ve 2 non-tümöral toplam 23 hastaya HI MRS uyguladık. Kolin ve NAA miktarları tüm tumoral kitlelerde belirgin derecede düşüktü. Laktat seviyesi hem yüksek evreli gliomalarda hem de düşük evreli olanlarda yüksekti. Sadece bir tumoral olguda lipid tespit ettik. Normal beyinle karşılaştırıldığında tüm olgularda spektrumlar belirgin şekilde farklı izlenmekteydi. Spektral paternler bu çalışmada beyin absesini kistik metastazdan ayırt edebildi fakat malign tümörlerin evrelenmesinde MRS ile anlamlı sonuçlar elde edilemedi. Çalışmamızda intra-aksiyal ve ekstra-aksiyal kitleler arasındaki fark ortaya kondu. Sonuçta, Hl manyetik rezonans spektroskopinin neoplastik-nonneoplastik ve abse- kistik metastaz ayrımını yapabildiği kanısına vardık. Ancak tümör evrelendirilmesinde değerli değildir. 50
Özet (Çeviri)
SUMMARY DIAGNOSTIC VALUE OF PROTON MAGNETIC RESONANCE SPECTROSCOPY IN INTRACRANIAL LESIONS Magnetic resonance imaging is superior in delineating anatomic and pathologic information and has subsequently been married to the ability of magnetic resonance spectroscopy to provide insight into the biochemical changes underlying pathology. Proton magnetic resonance spectroscopy allows the non-invasive in vivo collection and measurement of chemical information from a selected volume of tissue. The purpose of this study was to assess the use of in vivo proton MR spectroscopy for characterization of intracranial mass lesions, and determine the ability of differentiate brain abcess from cystic or necrotic brain tumors and metastases. For this purpose we performed HI MRS in 23 patients with 21 tumoral and 2 non- tumoral lesions. The Cho and NAA amounts decreased significantly in all tumoral masses. Lactat amounts decreased even high grade gliomas or low grade ones. We detected lipid resonance in only one tumoral lesion. The spectra appeared strongly different compared with normal brain in all cases. Spectral paterns in this study permit the differantiation of brain abscess from cystic metastases but we couldn't find any reliable outcomes for grading the malignant tumors bu using MRS. In our study we could show the differences between intraaxial and axtraaxial masses. So we conclude that HI magnetic resonance spectroscopy might be used to differentiate the neoplastic-nonneoplastik lesions and abscess-cystic metastases. But it couldn't assess to decide the grading of tumors. 51