Depremden etkilenme şiddeti ile kronik travma sonrası stres bozukluğu belirtilerinin şiddeti arasındaki ilişkinin araştırılması (17 Ağustos 1999 Marmara Depremi)
- Tez No: 108510
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bugüne kadar yapılan afet çalışmalarında travma şiddetinin, travma sonrası stres bozukluğu belirtilerinin şiddetleri üzerideki rolü çalışılmamıştır. Bu çalışmada 17 Ağustos 1999 Marmara depremine bağlı kronik travma sonrası stres bozukluğu ( TSSB ) olan hastaların, TSSB belirtilerinin şiddetlerinin artmasında travmadan (depremden) etkilenme şiddetinin belirleyici rolü araştırıldı. Elde edilen veriler literatür bilgileri ile karşılaştırılarak yorumlandı. Çalışma, öngörülen koşullan taşıyan ve DSM-IV kriterlerine göre kronik TSSB tanısı alan 44'ü kadın ( % 53 ), 39'u erkek ( % 47 ) 83 olguda gerçekleşti. Kronik TSSB tanısı olan 83 olgu üç ayrı bölümde değerlendirilmiştir: 83 olgunun 42' si ( %50.6) deprem bölgesinden, 41 'i ( % 49.4 ) deprem bölgesi dışından gelenler olarak; 46'sı ( %55.4 ) depremde fiziksel (bedenen ) zarar görmeyenler, 37'si (% 44.6) depremde fiziksel zarar görenler olarak; 30'u (% 36.1) depremde can kaybı olmayanlar, 53'ü (% 63.9) depremde can kaybı olanlar olarak değerlendirildi. Olgulara ; yan yapılandırılmış görüşme formu, Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Belirti Tarama Listesi ( SCL-90-R ), Durumluk - Sürekli Anksiyete Ölçeği ( STAI-I ve STAI-II ) uygulandı. TSSB belirtilerini değerlendirmek için klinisyen tarafından uygulanan TSSB ölçeği uygulandı. Sonuçta; 17 Ağustos 1999 Marmara depremine bağlı kronik TSSB olan hastaların, deprem bölgesinden gelenlerin, depremde fiziksel zarar görenlerin ve depremde can kaybı olanların TSSB belirtilerinin şiddetleri, deprem bölgesi dışından gelenlerin, depremde fiziksel zarar görmeyenlerin ve depremde can kaybı olmayanların TSSB belirtilerinin şiddetlerinden daha yüksek bulundu. Travma (depremden etkilenme) şiddetinin (depreme bağlı) TSSB belirtilerinin şiddetlerinin artmasında belirleyici rolü olduğu tespit edilmiştir. 55
Özet (Çeviri)
SUMMARY There have been a number of previous reports, studies, and reviews of the psychological sequelae of erthquakes in adults. None of them assessed the relation of earthquake's severity that affected the victims to the severity of the posttraumatic stress symptoms within the chronic posttraumatic stress disorder ( PTSD ) subjects. The purpose of this study is to assess the relation of being from the epicenter (high exposure ), the presence of physical injury, loss of a relative to the severity of the Marmara earhtquake related posttraumatic stress symptoms within the chronic PTSD subjects. In this study, fourty-four ( % 53 ) females and thirty-nine (% 47 ) males, eighty-three (% 47) subjects who met the DSM-IV chorinic PTSD criteria were evaluated in three section. Fourty-two ( %50.6) subjects from the epicenter and fourty -one (% 49.4) subjects from the more distant location were examined in the first section. Fourty-six (%55.4 ) subjects who had the presence of physical injury and thirty seven (% 44.6) subjects who did not have physical injury were examined in the second section. Fifty-three (% 63.9 ) subjects who had loss of relatives and thirty (% 36.1) subjects who did not have a loss of relatives were examined in the thirth section. The subjects were given Semi-structured Interview, Beck Depression Inventory (BDI), State - Trait Anxiety Inventory (STAI), Symptom Check List -90 Revised (SCL-90-R). Clinician Administered PTSD Scale (CAPS) was used to assess the PTSD symptoms by the clinician. As a result, there was a positive correlation between loss of relatives, being from the cities closer to the epicenter (high exposure), the presence of physical injury and severity of posttraumatic stress symptoms in earthquake related choronic PTSD. 56