Meme kanserinde CD44 ekspresyonunun prognostik önemi ve diğer prognostik faktörlerle ilişkisi
The prognostic importance of tissue CD44 levels and their prognostic standart factors in breast cancer
  1. Tez No: 108511
  2. Yazar: SAVAŞ MESUT SERDAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECDET ÜSKENT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Meme Kanserinde Doku CD44 Düzeyinin Satndart Prognostik Parametrelerle Korelasyonu ve Prognostik Önemi Meme kanserinde nüks riskini hesaplamak, tedavi yaklaşımlarını planlamakta yarar sağlayacaktır. Bu amaçla hastalığın anatomik evresinden bağımsız yeni prognostik faktörlere ihtiyaç olacaktır. Tümör invazyon ve metastazının, kanser hastalarında tedavideki başarısızlığın başlıca nedeni olması çalışmaları bu konu üzerinde yoğunlaştırmıştır. İnvazyon ve metastazda önemli rol oynayan adhezyon moleküllerinden CD44 düzeyi çalışmamızda incelenmiştir. Çalışmamızda cerrahi tedavi sonrası takip ve tedavi edilen Evre IIA, IIB ve IIIA 49 meme kanserli hastada inceleme yapıldı. Hastaların mastektomi materyallerinden elde edilmiş tümör dokuları incelendi. Doku CD44 düzeyi için monoklonal antikorlar kullanıldı. Skorlama ışık mikroskobunda boyama yoğunluk ve yaygınlığına göre yapıldı. Prognostik parametreler arasındaki ilişkiyi saptamak için Spearman Korelasyon Testi, sağkalım analizleri için Kaplan-Meier yöntemi kullanıldı. Elde edilen sonuçlara göre tümör boyutu, ER ve PgR durumu, yaş, nükleer grad ile CD44 boyanma yoğunluk ve yaygınlığı arasında ilişki saptanmamış doku CD44 düzeyi ile aksiller lenf nod tutulumu, menopoz durumu ve hastalığın nüks yüzdesi arasında korelasyon saptanmıştır. Tümör boyutu ve aksiller lenf nod tutulumu arasında korelasyon gözlenirken, aksiller lenf nod tutulumu ile hastalığın nüks yüzdesi artmakta, sağkalım yüzdesinin azalmakta olduğu görülmüştür. Hastalıksız ve genel sağkalım oranlan ile ER durumu arasında kuvvetli bir ilişki saptanmışken, PgR durumu arasında bir ilişki saptanmamıştır. ER pozitifliği önemli derecede rekürrenssiz yaşamla ilişkili saptanmıştır. CD44 ekspresyonu ile aksiller lenf nod tutulumu ve rekürrens sıklığı arasında saptanan korelasyon, CD44'ün invazyon ve metastaz için önemli bir prognostik faktör olduğunu düşündürmektedir. Ancak bu konuda çok daha fazla sayıda hasta içeren, izlem süresi uzun, kullanılan yöntem ve tedavilerin standardize edildiği, çok değişkenli istatistiksel analizlerin yapıldığı yeni çalışmalara ihtiyaç vardır. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Prognostic Importance of Tissue CD44 Levels And Their Correlations With Standart Prognostic Factors in Breast Cancer In the cases with breast carcinoma, the prediction of the relapse risk at the time of diagnosis will be useful in order to plan therapeutic modalities.Therefore, there will be a need for new prognostic factors independent from anatomic stage. In the breast cancer cases rumor invasion and metastasis are main facrors that fail the treatment. Thus, investigations are focused on these topics. In this study, CD44 adhesion molecule levels which play an important role on invasion and metastasasis are investigated. Totaly 49 breast carcinoma patients with stage I, IIA, IIB, IIIA are investigated after surgical treatment. The tumor tissue speciments of mastectomised patients were examined. Monoclonal antibodys were used for tissue CD44 analysis. Scoring was performed on light microscopy according to extensiveness and dye- dencity of CD44. Sperman correlation test and Kaplan-Meier methods were used to analyze the relations among the prognostic parameters and survival rates. In respect of our data; There were no correlations between tissue CD44 level and tumor size, ER status, PgR status, age and nuclear grade. There was a statistically important correlation between CD44 levels and axillary node invasion, menopause status and relapse prevalance. As the tumor grows, axillary node prevalance and relapse rate increase and overall survival rate decreases significantly. There was positively correlation between ER status and disease free and overall survivals rates. ER status positivity related with recurrence- free life strongly. In conclusion, CD44 levels and axillary node involvement frequency correlares well with recurrance. We may suppose CD44 expression may be an important prognostic factor for tumor invasion and metastasis. Yet, more multicentric and multivariaty statistical analyses including long- term followup, adequate patient population must be performed from this respect. 48