Kocaeli körfez depremi Yalova hasar analizi
Kocaeli körfez earthquake Yalova damage analysis
- Tez No: 106345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GÜL BATUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Günümüze kadar olagelen depremlerden edinilen deneyimlere dayanılarak yapılarda hasara yol açan parametreler ortaya konabilmektedir. Deprem senaryoları kapsamında kayıp tahnamlerinin yapılabilmesi için hasar analizleri ve hasar olasılık matrisleri önemli araçlardır. Bu durum ancak depremden sonra yapılabilen kapsamlı hasar tespitleri ile ortaya konabilmekte ve disiplinler arası bir organizasyon gerektirmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, farklı bilim dallarınca toplanan verilerin bir arada CBS ortamında değerlendirilmesi ile gözleme dayanan hasar analizinin gerçekleştirilmesidir. Çalışmanın Birinci bölümünde, Kocaeli Körfez depreminin yeri, büyüklüğü ve etkileri konusunda kısaca bilgi verilmiştir. Ayrıca geçmişteki depremlerin hasar analizi ile yapılarda hasara yol açan parametrelerin ortaya konabileceği üzerinde durulmuş, çalışmanın amacı açıklanmıştır. İkinci bölümde, Yalova kentinin fiziksel özelliklerine değinilmiş, ayrıca bölgenin jeolojik yapısı ve depremselliği ile geçmişte bölgede meydana gelmiş depremler hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, Kocaeli Körfez depremine ilişkin parametreler ve istatistiksel veriler hakkında bilgi verilmiştir. Depremden etkilenen bölgeler ve deprem şiddeti üzerinde durulmuştur. Deprem şiddeti belirlemede kullanılan MSK şiddet cetveli açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, konu ile ilgili kavramlar ve yöntemler açıklanmış ve hasar analizinde CBS'nin kullanımı hakkında bilgi verilmiştir. Beşinci bölümde, çalışma alam özellikleri ve çalışma yöntemleri belirtilmiş, dördüncü bölümde verilen yöntemler doğrultusunda yapılan hasar analizi açıklanmıştır. Bunun yanında, hasar analizi sonuçları değerlendirilmiş ve irdelenmiştir. Altıncı bölümde ise çalışmadan elde edilen sonuçlar açıklanmıştır. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTARCT The parameters which cause the damage on the buildings can be put forward by experience of the past earthquakes scope of the earthquake's scenarios damage analysis and damage probability matrixes are very important tools for guessing to loss. But this state can be put forward with comprehensive damage fixingwhich can do after the earthquakes and in this state discipline of the organization is very important thing for working. The aim of this thesis, verify the damage analysis that resists to observation with appraising the datas which are collected by the diffrent science divisions in the GIS. In the first chapter of the study, knowledge was given about the place, greatness and effect of the Kocaeli Körfez Earthquake. In addititon the parameters which cause the damage on the buildings can be put forward with damage analysis of the past earthquakes and aim of the thesis was explained. In the second chapter,the physical peculiarities,geological structive of Yalova and the earthquakes which were lived in the past on that district were explained. In third chapter,the parameters and statistical data to concerning Kocaeli Körfez Earthquake, violence of earthquake and MSK violence list which is used for determining the violence of earthquake were explained. In addition the districts which were affected by the earthquake was examined. In the fourth chapter, concepts and methods connected with subject were explained and information about using GIS on the damage analysis was given. In the fifth chapter, peculiarities of working place and working methods were stated, damage analysis that was do by methods which were given in the fourth chapter was explained.In addition results of damage analysis were appraised. In the sixth chapter the results which were obtained by this operation were explained. vm