Yüzeyel mesane tümörlerinde tümör rekürrensi ve prognozundaki faktörlerin araştırılması
Surveying the factors which influence recurrence and progression in superficial bladder tumors
  1. Tez No: 108517
  2. Yazar: NİHAT TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ERDEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Üroloji, Oncology, Urology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Çalışmaya Aralık 1991-Aralık 1999 tarihleri arasında G.A.T.A.Haydarpaşa Eğitim Hastanesi üroloji kliniğinde, yüzeyel mesane tümörü tanısı ile (Ta,Tl) TUR yapılan 136 hastadan parafın blokları uygun olan 96 hasta dahil edildi. CIS olguları çalışmaya dahil edilmedi. 96 olgudan 40'ı daha önce kliniğimizce takip edilen, 56'sı ise 1997 tarihinden itibaren prospektif olarak çalışmaya dahil edilen hastalardan oluşmaktaydı. Eski ve yeni hastalar hakkında elde edilen tüm klinik ve histopatolojik bulgular protokol kartına işlendi. Elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi. 96 hastanın 79'u erkek (%82.2), 17 'si kadındır.(%17.7). Takip süresi 7-73 ay arasında değişmekte olup, ortalama takip süresi 26.85+16.65 aydır. Çalışmaya alınan 96 hastanın 33'ü (%34.3) nüks, 63'ü(%65.6) primer mesane tümörlü hastalardan oluşmaktadır. Hastalardan 13'ü (%13.5) progresyon gösterirken, 83'ünde (%86.4) progresyon izlenmemiştir. 1. Tümör çapının 3 cm den büyük olması nüks ve progresyon oranını nisbi olarak arttırmakla beraber, 3 cm'den küçük tümörlerle arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. (P>0.005). 2.Tümör sayısı 1 ve 1 den fazla olan hastalar arasında rekürrens ve progresyon açısından nisbi fark izlenmişse de bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildir. (P>0.005) 3. Solid tümörler oransal olarak, papiller tümörlere göre daha fazla rekürrens göstermekle beraber solid ve papiller tümörlerin rekürrensi arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. (P>0.005) Solid tümörlerde papiller tümörlere göre daha fazla progresyon izlenirken iki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. (P0.005) 625. Tl tümörler Ta tümörlere göre daha fazla nüksetmiştir.Nüks ile tümör stage'i arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlıdır. (P0.005) ö.Tümör Grade'i ile tümör rekürrens ve progresyonu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (P>0.005). 7.Vasküler ve/veya lenfatik invazyon ile tümör rekürrens ve progresyonu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. (P>0.005) 8. Ortalama mikrodamar sayısı nükseden veya progresyon gösteren tümörlerde, nüksetmeyen veya progresyon göstermeyen tümörlere oranla daha yüksektir. İki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY SURVEYING THE FACTORS WHICH INFLUENCE RECURRENCE AND PROGRESSION IN SUPERFICIAL BLADDER TUMORS Between December 91 and December 99, out 96 of 136 patient which have paraffin blocks studied who had undergone TUR for bladder tumors in GATA H.T.H.Urology clinics. CIS cases were not studied.40 of 96 cases were following up by our clinic. 56 of 96 cases were studied as prospectively after than 1997. Old and new cases were evaluated and findings have wrotten to protocol card. Results were evaluated statistically for recurrence and progression. 79 of 96 patients were men (82.2%) and 17 were women.(17.7%) The fallow up time was ranged 7-73 months and mean fallow up was 26.85± 16.65 months. 63 of 96 cases (65.6%) were primary and 33 (34.3%) with recurred tumors. 13 of all cases showed progression (13.5%). l.Diamater of tumors more than 3cm affects recurrence and progression rates, but there were not significance statistically between tumor diamater and recurrence and progression. (P>0. 005) 2. There was not a correlation with tumor count and recurrence and progression statistically.(P>0.005) 3. Solid tumors were recurred more than papiller rationally, but the differences between two groups were statistically insignificant in terms of recurrence.(p>0.005) Solid tumors were progressed more than papiller rationally and the differences between two groups were statistically significant in terms of progression.(p0.005) 5.T1 tumors recurred more than Ta tumors. There was a correlation statistically between tumor stage and recurrence. (P0. 005) 646.The differences between tumor grade and recurrence and progression were statistically insignificant in terms of both recurrence and progression.(p>0.005) 7. Vascular and lenfatic invasion positive cases were more recurred and progressed rationally than negative group. But there were not statistcally significance between two groups. (PO.005) 8. Mean vessel count were higher in recurred and progressed group. And the differences were statistically significant in terms of both recurrence and progression.