Tamoksifenin safra kesesinde taş oluşumuna etkisi
Effect of tamoxifen on gallstones formation
  1. Tez No: 108518
  2. Yazar: AHMET KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BATKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Meme kanseri kadınlarda en sık görülen ve kanser ölümleri içerisinde ilk sıralarda olan hastalıklardan biridir. Günümüzde meme kanseri tedavisinde radikal cerrahi girişimler veya meme koruyucu cerrahi girişimler radyoterapi ile birlikte, gerektiğinde kemoterapi ve/veya hormonal tedavi ile birlikte uygulanmaktadır Bu çalışma, Ocak 1990- Ocak 1997 tarihleri arasında meme kanseri nedeniyle öpere edilerek takipleri yapılan hastalarda antiöstrojen tedavinin safra kesesi taşı oluşumu üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amacıyla retrospektif olarak yapıldı. Gülhane Askeri Tıp Akademisi Haydarpaşa Eğitim Hastanesi, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi ve Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde öpere olmuş ve Genel Cerrahi ve Onkoloji Departmanları tarafından takip ve tedavi edilen 3165 meme kanserli hasta araştırıldı. Bu hastalardan 2243 tanesi çeşitli sebeplerden dolayı çalışmadan çıkarıldı. Kalan 922 hasta asıl çalışma grubunu oluşturdu. Hastalar tamoksifen kullananlar ve tamoksifen kullanmayanlar olarak iki ayrı gruba ayrıldı. Hastalar en az üç yıl en fazla beş yıl takip edildi. Çalışmada 922 hasta yaş, tümörün lokalizasyonu, evresi, cerrahi tedavi tipi, uygulanan medikal tedavi, histopatolojik tanı parametreleriyle değerlendirildi. Çalışmamızda meme kanseri nedeniyle tamoksifen tedavisi uygulanan hastalarda safra taşı oluşumu % 46.2 oranında saptanırken tamoksifen uygulanmayan hastalarda % 1.5 olarak tespit edilmiştir. Tamoksifen uygulanan hastalarda safra taşı oluşumu tamoksifen kullanmayan gruba göre istatiksel olarak anlamlı oranda daha fazla bulunmuştur (p< 0.05). Safra taşı oluşumu tamoksifen kullanımının üçüncü yılında en belirgindir. Multisentrik olarak yaptığımız çalışmada tamoksifen kullanımının safra taşı oluşumunu arttırdığı kanaatine varıldı. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY Effect of Tamoxifen on Gallstones Formation Breast cancer is one of the most frequently cancer disease seen and first leading to death for women. In the present time, radical surgery or breast conserving surgery are performed simultaneously with radiotherapy, chemotherapy and/or hormonal therapy when necessary in the management of breast cancer This study has performed retrospectively between January 1990 and January 1 997 on the women who have operated because of the breast cancer and treated with antiestrogen therapy, to aim to evaluate of gallstones formation in gallbladder of the patients. In this study we investigate 3165 breast cancer patients who have operated in the Haydarpaşa Educational Hospital of Gülhane Military Medical Academy, Istanbul Medical School, Cerrahpaşa Medical School and Marmara Medical School and have treated by the departments of surgery and oncology. 2243 patients were take of because of some problems and other 922 patients were the real study group. This 922 patients divided in two groups; one of them treated with tamoxifen and the other group not. Those patients controls keep at minimum three years maximum five years. 922 patients analyzed with age, localization and level of the tumor, variety of the surgical treatment, variety of medical treatment and histopathologycal diagnosis. In our study we have diagnosed gallstones on % 46.2 of patients who treated with tamoxifen and % 1.5 of patients who didn't treat with tamoxifen.