Üniversite sınavını kazanamayan özel dershane öğrencilerinin ortak özellikleri ve özel dershanelerin bu öğrencilere ÖSS'deki puan getirisi
The Common features the students who couldnt pass university entrance exam and the use special course to these studentsas mark (in Kayseri example)
- Tez No: 108584
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
ÖZET Kayseri 'deki 3 özel dershanenin örneklem olarak alındığı ve iki boyutlu olan araştırmada, üniversite sınavını kazanamayan özel dershane öğrencilerinin ortak özellikleri ve özel dershanelerin bu öğrencilere ÖSS' deki puan getirişi incelenmiştir. Cumhuriyetin ilanından itibaren hızlanan toplumsal gelişme ve değişime bağlı olarak üniversitelere olan talep artarak devam etmiştir. Artan talep karşısında yetersiz kalan arz yükseköğretimin önünde öğrenci yığılmalarına neden olmuştur. Son yıllarda eğitim sisteminde gerçekleştirilmesi düşünülen bazı reformların gecikmesi, 8 yıllık zorunlu eğitim reformundan sonra üniversite adayı lise mezunu sayısının artacağı gerçeği durumu daha da vahimleştirmiştir. Her yıl yüz binlerce gencin üniversite kapısından geri dönmesine özellikle milli eğitim sistemindeki bir çok problem neden olarak gösterilebilir. Ancak bu araştırmada doğrudan eğitim sistemi üzerinde durulmamıştır. Burada öncelikle üniversite kazanamayan özel dershane öğrencilerinin ortak özellikleri üzerinde durulmuştur.“Niçin bu öğrenciler bir üniversite kazanamamışlardır? Bu durum onların üniversite tercihlerini, beden ve ruh sağlıklarını nasıl etkilemiştir? ”sorularına çeşitli değişkenler açısından yanıtlar aranmıştır. Çaresizlik içinde her yıl dershane dershane dolaşan bu önemli kitleye, çare kapısı gibi görünen ya da gösterilen özel dershanelerin katkısını da konu edinen araştırmaya ait bazı bulgular özetlenerek aşağıda verilmiştir. %54,2'si erkek, %45,8'i kız öğrencilerden oluşan örneklem grubunun %55,1'i genel lise, %44,9'u meslek lisesi çıkışlı öğrencilerden oluşmaktadır. Büyük bir çoğunluğunun büyük şehirlerde öğrenim gördüğü tespit edilen örneklem grubunun lise diploma puanları ortalaması“iyi ”dir. Öğrencilik hayatları süresince sadece %4 'ünün sınıf tekrarı yaptığı tespit edilen örneklem grubu öğrencilerinin %3 1,9 'unun ilköğretim 1.kademesinde en az bir defa okul değiştirmeleri dikkati çekmiştir. Dershaneye devam ettikleri sırada motivasyonlarını olumsuz yönde etkileyen bir çok önemli faktörün varlığı tespit edilen öğrencilerin büyük çoğunluğunun lise öğrenimleri esnasında planlı ders çalışmadıkları, şu an da planlı ders çalışmaya gayret ettikleri, ancak önemli bir çoğunluğunun yine planlı ders çalışamadığı, öğrenme stratejilerini bilmediği veya 17kullanmadığı, lise öğrenimleri esnasında büyük bir çoğunluğunun belli bir çalışma ortamına dahi sahip olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca söz konusu tespitler ile cinsiyet, puan türü ve mezun olunan okul türü arasında önemli düzeyde ilişki bulunmuştur. Örneklem grubundaki öğrencilerin puan türleri ile ÖSS kapsamındaki derslere karşı olan ilgi durumları, bu derslerden zorlanma durumları, ÖSS' 1999 'da bazı derslere ait soruları hiç bakmadan boş bırakma durumları arasında önemli düzeyde ilişki bulunmuştur. Büyük çoğunluğunu en az iki yıldan beri dershaneye devam eden ve maddi durumu genelde orta ve iyi düzeydeki aile çocuklarının oluşturduğu örneklem grubundaki öğrencilerin yine büyük çoğunluğunun her yıl dershane değiştirdiği tespit edilmiştir. Üniversite kapısı önündeki çaresizlik, gençleri çok yönlü olumsuzluklara sürüklemiştir, tik denemelerinde kaybedenler arasına katılan öğrencilerin çok önemli bir çoğunluğunu“Hangi bölüm olursa olsun yeterki kazanayım. ”düşüncesinde olan öğrenciler oluşturmaktadır. ÖSS' 1999 tercihlerinde özel yetenekle öğrenci alan bölümler, ikinci öğretim bölümler, iki yıllık yüksekokullar ve açıköğretim fakültesi bölümleri yer almadığı halde, öğrencilerin büyük bir çoğunlu ÖSS' 2000 'de bu bölümlere yönelmişlerdir. Bu öğrencilerde amaç sadece“kazanmak”tır. Kazanılan bölümün ya da sahip olunacak mesleğin özellikleri yeterince önem taşımamaktadır. ÖSS '2000 'den büyük bir çoğunluğu ümitli olan öğrencilerin %46,6'sı bir yükseköğretim programına yerleşmeye hak kazanırken, %31,3'ü tercih formlarını dahi teslim etmemiştir. Yükseköğretim programlarına yerleşmeye hak kazananların ise büyük çoğunluğu 2 yıllık yüksekokul ve açıköğretim fakültesi programlarına yerleştirilmişlerdir. Ayrıca, mezun olunan okul türleri ile alan dışı bölüm tercih etme ve alan dışı bölümlere yerleştirilme arasında önemli derecede ilişki bulunmuştur. Meslek lisesi mezunu adayların büyük çoğunluğunun alan dışı bölümlere yerleştirildikleri tespit edilmiştir. İçine düşülen çaresizlik sadece üniversite tercihlerini değil öğrencilerin beden ve ruh sağlığını da olumsuz yönde etkilemiştir. Gelecek endişesi ile durmak bilmeyen düzensiz çalışmalar öğrencileri farkına varılmadan bedensel ve ruhsal olarak yormuş ve yıpratmıştır. 18Aile ve arkadaş ilişkilerinin iyi durumda olduğu gözlenen örneklem grubu öğrencilerinin, boş zamanlarını genellikle müzik dinleyerek, TV seyrederek ve gezerek geçirdikleri tespit edilmiştir. Örneklem grubundaki 431 öğrencinin ÖSS' 1999 - ÖSS '2000 puanları arasında önemli derecede farklılık bulunmuştur. Söz konusu farklılık soru sayısı türünden hesaplanmış, ÖSS 'ye sözel ve sayısal puan türlerinden hazırlanan öğrencilerin ÖSS' 1999 'dan farklı olarak ÖSS'2000'de alan derslerine ait ortalama 14 ve 12 soru fazladan doğru cevapladıkları tespit edilmiştir. Bu sayı ÖSS 'ye eşit ağırlık puan türünden hazırlanan öğrencilerde 14 türkçeya da matematik sorusunun fazladan doğru cevaplanması şeklinde gerçekleşmiştir. ÖSS kapsamı ise 88 sözel ve 88 sayısal bölüm sorusundan oluşmaktadır. Özel dershanelerin örneklem grubundaki öğrencilere kayda değer bir puan getirişi sağlamadığı tespit edilmiştir. 19
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this two dimensional research which is taken sample three special courses in Kayseri, the common features of students who couldn't pass the university entrance exam at first attempt and use of special courses to these students for ÖSS results were investigated. After announcing the republic, because of fast social development and changes, the demand to the university extended. The suply was not enough for the demand, so it caused to student mass in front of the higher education. Recently delaying some of the reforms and accepting eight yearly compulsory education reform made worse the situation. Why everyyear thousands of students return from university doors shows that there are a lot of problems espacially in our national education system. Here, in this work we are not interested in education system, we study on common features of special course students who couldn't pass the exam.“Why couldn't they have right to enter university? ”“How does this situation affects their university preferences, physical and psyhological health?”This questions are evaulated in different ways. The use of these courses which seem hope to this important huge crowd who go from one course to another was investigated. The finding and comment of survey were extracted here. 54,2 % male, 45,8 % female consist of the example group. 55,1 % of group are graduates oflycee and 44,9 % of group are graduates of training college. Most of them were educated in big cities and their certificate degree of second stage (secondary school) is good and degree oflycee is good. Only 4 % of students repeat the same class. 31,9 % of these students changed their school at least once in primary school. The students who attend to the course have a lot problems which affects their motivations. We understood that most of these students didn 't use to study planned but now they try, unfortunately they still don 't know how to study planned and learning strategies or they couldn't use it. Again most of them didn't have suitable studying enviroment when they were at high school. 20We also find out an important correlation between student's sympathy for lessons, having diffuculty in some lessons and not answering the questions related to these lessons in ÖSS 1999. The students whose annual income is middle or good don't go to the same course next year. This hopeless situation in front of university leads them to different negative ways. The student who failed at first attempt begin to think like that“The only thing is to win a faculty, not important which branch is ”. They didn 't have any preferences involved in special talent, two yearly college and four yearly faculty of open education in their ÖSS 1999 pref ence form but they prefer ed in ÖSS 2000. Their aim is just to win. While 46, 6 % of hopeful of students from ÖSS 2000 have right to enroll higher education, 31,3 % of them didn't hand over their preference form. Most of the winner students have right to enroll two yearly college and faculty of open education. In addition to this there is a relationship between graduated school types and winning schools which are out of branch. This hopeless situation affected their pysical and psyhological healt. Waiting with future anxious and non-stop untidy study make worse phsically and psyhologically. It is observed that the students mostly have good relationship with their family and friends and they usually spend their leisure time by listening to the music and watching TV. There are significant differences between ÖSS 1999 and ÖSS 2000 for our example group. This difference is evaulated in question number. The students who study verbal or numerical for ÖSS could answer nearly 14-12 extra questions. This number was 14 Maths or Turkish for Turkish - Maths (TM) students. ÖSS exam consists of nearly 88 verbal and 88 numerical questions. As a result, special courses had no serious contribution on our example group students. 21