Humor in African American theatre: August Wilson and Douglas Turner Ward
Afrikan-Amerikan tiyatrosunda mizahi öğeler: August Wilson and Douglas Turner Ward
- Tez No: 108595
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TUNA İNCESULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük) (TÜBİTAK/TURDOK'un Abstrakt Hazırlama Klavuzunu Kullanınız.) ÖZET Bu çalışma, Afrikan Amerikan tiyatrosundaki mizah kavramı ile ilgilidir. Üzerinde çalıştığımız tez August Wilson ve Douglas Turner Ward'm eserlerinde mizahi öğelerin kullanım biçimi ve amacı üzerinde odaklanmaktadır. İlk bölüm, Wilson ve Ward' in ait oldukları Afrikan Amerikan toplumunun yeni dünyadaki tarihi ve kültürel gelişiminin kısa bir sunuşunu kapsamaktadır. İkinci bölüm, Afrikan Amerikan tiyatrosunun gelişimi ile ilgilidir. Minstrel gösterilerden günümüze Afrikan Amerikan imajının gelişimi örneklerle incelenmektedir. Üçüncü bölüm, nükte kavramı üzerinde odaklanmaktadır. Bu kavramın Afrikan Amerikan Tiyatrosundaki yeri ve gelişimi çeşitli örneklerle tez konumuzun daha anlaşılır kılınması için verilmiştir. Dördüncü bölüm, ele aldığımız ilk yazar August Wilson' un tiyatro kariyerini anlatmaktadır. Yazarın Fences ve Two Trains Running oyunlarında mizah özelliklerini kullanma amacı da örneklerle açıklanmaktadır. Beşinci bölümde ise bir diğer yazar Douglas Turner Ward'm Amerikan tiyatrosundaki yeri ve üç kısa oyunu Day of Absence, Happy Ending ve Brotherhood 'daki mizah kavramı anlatılmaktadır. Ward' in eserlerinde mizaha yer vermesinin amacı yine oyunlardan alıntılarla sunulmaktadır. Her iki yazarın eserlerinde mizahi özellikleri kullanması Afrikan Amerikan kültürünün tanıtımı ve sosyal eleştirileri yansıtması açısından önemli bir adım olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRACT (en fazla 250 sözcük): ABSTRACT This study is about the humor in African American drama. The focus of our thesis is on the way and the aim to use humor in the plays of August Wilson and Douglas Turner Ward. The first chapter covers the African American community where Wilson and ward belong to and a short introduction of its historical and cultural development in the new world. Chapter two deals with the development of African American theatre. It examines the evolution of African Americans' image with some examples starting from the minstrel shows up today. Chapter three concentrates on the concept of humor. The place and the development humor in African American theatre are presented with some significant samples in order to supply a better understanding of our thesis. Chapter four explains the first playwright August Wilson's career in drama. His aim to use humorous factors is also explained with the examples from his plays Fences and Two Trains Running. Chapter five presents another playwright Douglas Turner Ward and his place in American drama by explaining the concept of humor in his plays Day of Absence, Happy Ending and Brotherhood. Ward's purpose to use humor in his works is again represented with some quotations from his plays. The appliance of humor in both playwrights' works is considered as an important step to present African American culture and the reflection of social criticism.