Refik Halid Karay'ın eserlerinde Aarap imajı
The image of Arabs in the works of Refik Halid Karay
  1. Tez No: 918666
  2. Yazar: HEBA FAIK MOHAMED HALAPI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN İNCİ ELÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada Refik Halid Karay'ın (1888-1965) 1922-1965 yılları arasında eserlerinde canlandırdığı Arap imajı incelenecektir Araplar, Arabistan yarımadasında Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da yaşayan ve Arapça konuşan yerel halklardır. Refik Halit Karay edebiyatı Fecri-i Ati döneminde başlamış Cumhuriyet sonrasında da uzun yıllar eser vermeye devam etmiştir. Karay, İttihat ve Terakki döneminde ve Milli Mücadele sırasında muhalif tutumu nedeniyle iki defa sürgüne gönderilmiştir. İlk sürgününde Anadolu'nun çeşitli şehirlerinde görevlendirilen Karay, ikinci sürgününde ana vatanından uzakta Arap coğrafyasında 16 sene sürgün geçirmiştir. Bu çalışmada Karay'ın özellikle ikinci sürgün dönemi sonrasında eserlerinde Arap kültürünün coğrafyası, insanları, gelenekleri, insanlarıyla birlikte Karay'ın yazılarına nasıl yansıdığı ele alınmıştır. Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküş süreci, Araplar arasında milliyetçilik ve yerel kimlik bilincinin güçlenmesine yol açmış, Osmanlı yönetimine karşı tepkiler artmıştır. Bu dönemde Araplar kendi bağımsızlık mücadelelerine odaklanmış ve Osmanlı İmparatorluğu'nun zayıflamasıyla birlikte milliyetçilik akımları güçlenmiştir. Refik Halid Karay, Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküş dönemini yaşamış bir yazardır. Bu dönemde, imparatorluk içinde ve dışında birçok siyasî, ekonomik ve sosyal sorunlarla karşı karşıya kalmıştır. Karay, Arap karakterlerine yaşadığı dönemin sosyal ve siyasî sorunlarını yansıtmıştır. Çalışmamız aracılığıyla Karay'ın bunu bu süreci nasıl işlediği ortaya konmuştur. Bu çalışmada Karay'ın içinde tezin araştırma konusuyla ilgili bilgilerin yer aldığı roman hikâye, anı, günlük, mizah ve tiyatro eserleri incelenmiş ve bu eserler kaynakça kısmında gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Arab image portrayed in the works of Refik Halid Karay (1888-1965) between 1922 and 1965 will be examined. Arabs are various peoples who live in the Arabian Peninsula, the Middle East, and North Africa and speak Arabic. Refik Halit Karay started his literary career during the Fecri-i Ati period and continued to produce works for many years after the Republic era. Due to his oppositional stance during the Ittihad ve Terakki period and the National Struggle, Karay was sent into exile twice. In his first exile, Karay was assigned to various cities in Anatolia, while in his second exile, he spent 16 years in the Arab region far away from his homeland. In this study, Arab characters depicted by Refik Halid Karay in both periods of exile, the political and social atmosphere of the time, his personal experiences, and his artistic expression are examined. The collapse of the Ottoman Empire led to the strengthening of nationalism and local identity consciousness among Arabs, with increasing reactions against Ottoman rule. During this period, Arabs focused on their own independence struggles, and with the weakening of the Ottoman Empire, nationalist movements gained momentum. Refik Halid Karay was a writer who lived through the collapse of the Ottoman Empire. During this period, he faced many political, economic, and social challenges both within and outside the empire. Karay reflected the social and political issues of his time onto Arab characters. Through our study, we have demonstrated how Karay portrayed this process. In this study, works such as novels, stories, memoirs, diaries, humor pieces, and plays by Refik Halid Karay that contain information related to the research topic of the thesis have been examined, and the relevant ones are listed in the bibliography.