Türkiye'de mizah: 1936 – 1948 yılları arası Karikatür dergisi örneği
Humor in Turkey: Between 1936 - 1948 Sample of Karikatür magazine
- Tez No: 690139
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma konusunu 1936 – 1948 yılları arasında yayınlanmış olan Karikatür dergisinden almaktadır. Derginin 13 yıl boyunca yayınlanmış ve 640 sayı olmasından kaynaklı olarak Rastlantısal Örneklem yoluyla örneklem alınmış ve 101 sayı incelemeye konu edilmiştir. Yöntem olarak ise Monografik yöntem kullanılmıştır. Dergilerin bir kısmı Türk Tarih Kurumu Kütüphanesi'nden diğer bir kısmı ise Milli Kütüphane'den temin edilmiştir. Çalışma iki bölüm olarak ele alınmıştır. İlk bölümde dergilerin Türkiye'de ki gelişim sürecinden, mizah ve karikatürün gelişiminden ve ne oldukları hakkındaki bilgilerden ve son olarak da derginin çıkmış olduğu dönemin şartlarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise bulgulara yer verilmiş ve derginin niceliksel ve niteliksel özelliklerinden bahsedilmiştir. Son olarak ise sonuç kısmına geçilerek çalışmaya son verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study subject has been taken from the Cartoon magazines published between 1936 and 1948. Since the journals were published for 13 years and had 640 issues, samplestokenby random sampling and 101 issues were examined. Monographic method has been used .The journals were obtained from the Library of the Turkish Historical Society and the National Library. The study has been handled in two parts. The first part, the development process of magazines in Turkey, the development of humor and caricature and information about what they are, and lastly, the conditions of the period when the magazine was published were mentioned.The second part are findings which includes the quantitative and qualitative features of the journal are mentioned. Finally, the conclusion.