İbn Cübeyr Seyahatnamesi (terceme ve tahlil)
Rihletu İbn Cübeyr (translation and analysis)
  1. Tez No: 108602
  2. Yazar: MEHMET ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULHALIK BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 472
Özet
396 ÖZET Yüksek Lisans Tezi İBN CÜBEYR SEYAHATNAMESİ (TERCEME VE TAHLİL) Mehmet ÖZTEKİN FİRAT ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ. TARİH ANA BİLİM DALI (ORTA ÇAĞ) İbn Cübeyr Seyahatnemesi (Terceme Ve Tahlil) adı altında yapılan bu çalışma, giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında İbn Cübeyr'in hayatı, kişiliği ve eserleri hakkında gerekli olan bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde ise Rıhletu İbn Cübeyr adlı orijinal eserin Arapça aslından Türkçe'ye çevirisi yer almaktadır. İkinci bölümde de Rıhletu İbn Cübeyr adlı bu eserin tahlili yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
397 SUMMARY POST GRADUATE THESIS THE TRAVELS OF İBN CUBEYR TRANSLATION AND ANALYSİS By Mehmet ÖZTEKİN UNIVERSTY OF FIRAT ENSTİTUTE OF SOCIAL SCIENCES MATN DEPARTMENT OF HISTORY (THE MIDDLE AGE) This study which has been done under the title of İbn Cubeyr's Travels is studied in two main chapters and an introduction. İn the first chapter İbn Cübeyr's life, personality and his works have been dealt on. In the first chapter the book called Rıhletu İbn Cübeyr has been translated into Turkish from its original Arabic form İn the second chapter the analysis of the Rıhletu İbn Cübeyr has been done.