Geç Orta Çağ seyyahlarının gözüyle İskenderiye şehri
The city of Iskenderiye through the eyes of Late Medieval travellers
  1. Tez No: 879986
  2. Yazar: SEFA AKYAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma Geç Orta Çağ'da İskenderiye'ye seyahat etmiş seyyahların eserlerini inceleyerek, şehrin kültürel, siyasi ve entelektüel yapısını anlamayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda tezin kapsamı içerisinde Orta Çağ'da seyahat ve“seyahat yazımı”incelenmiştir. İskenderiye, ticaretin, kültürel alışverişin ve bilgi akışının yoğun olduğu bir merkez olarak Orta Çağ'da önemli bir konuma sahiptir. Şehir Antik Çağ'dan Arap fethinden sonraki döneme kadar siyasi ve kültürel olarak değişmiş, idareci yönünden çok ticari yönü ön plana çıkmıştır. Bu tez, seyyahların seyahat notları, günlükleri ve diğer eserlerini analiz ederek İskenderiye'nin bu dönemdeki rolünü ve seyyahların deneyimlerini ortaya koymayı amaçlar. Özellikle, seçilen seyyahların farklı dönemlerde yaşamış, dini ve etnik kökenleri farklı olan kişiler olmaları, İskenderiye şehrini çeşitli bakış açılarıyla sunmayı mümkün kılmıştır. Seyyahların gözlemleri, şehrin mimarisi, kültürel yapısı ve toplumsal dinamikleri hakkında önemli bilgiler sağlamaktadır. Bu çalışma, Orta Çağ seyahat edebiyatının özelliklerini modern seyahat yazımıyla karşılaştırarak, seyahat edenlerin düşünce dünyalarını ve yaşadıkları deneyimleri daha iyi anlamayı amaçlar. Sonuç olarak, bu tez, İskenderiye'nin Orta Çağ'daki önemini ve seyyahların seyahat deneyimlerini daha derinlemesine anlamamıza olanak sağlar, aynı zamanda Orta Çağ'ın kültürel ve siyasi yapısına ışık tutar.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to understand the cultural, political and intellectual structure of the city by analysing the works of travellers who travelled to Alexandria in the Late Middle Ages. At the same time, travelling and 'travel writing' in the Middle Ages are examined within the scope of the thesis. Alexandria has an important position in the Middle Ages as a centre of trade, cultural exchange and information flow. The city changed politically and culturally from Antiquity to the period after the Arab conquest, and its commercial aspect came to the fore rather than its administrative aspect. By analysing the travel notes, diaries and other works of travellers, this thesis aims to reveal the role of Alexandria in this period and the experiences of travellers. In particular, the different periods, religious and ethnic backgrounds of the selected travellers have been used to analyse the city of Alexandria through different eyes. The observations of the travellers provide important information about the architectural structure, cultural structure and social dynamics of the city. By comparing the characteristics of medieval travel literature with modern travel writing, this study aims to better understand the thought worlds and experiences of travellers. As a result, this thesis provides a deeper understanding of the importance of Alexandria in the Middle Ages and the travel experiences of travellers, as well as shedding light on the cultural and political structure of the Middle Ages.