Çekirdek ve geniş ailelerde aile fonksiyonlarının çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
An Investigation on family functions of nuclesus and large families according to different variables
  1. Tez No: 108656
  2. Yazar: SERPİL TOPÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Bu araştırmada çekirdek ve geniş ailelerde aile fonksiyonlarının çeşitli değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini 2000 yılında Bafra ilçe merkezinde yaşayan aileler, örneklemini ise, bu aileler arasından random yöntemiyle seçilen 363 aile oluşturmaktadır. Bunlardan 140' ı geniş aile, 223' ü ise çekirdek ailedir. Araştırmada ele alman bağımsız değişkenler; aile şekli, cinsiyet, evlenme şekli, cevaplayıcının ve eşinin eğitim düzeyi, evlilik süresi, çocuk sayısı, evlilik yaşı ve eşler arası yaş farkıdır. Araştırmada bu bağımsız değişkenlerin çekirdek ve geniş ailelerde aile fonksiyonlarına etkisi incelenmiştir. Bu araştırmada, aile fonksiyonlarım ölçmek için Aile Değerlendirme Ölçeği, bağımsız değişkenler için ise Kişisel Bilgi Formu kullamlmıştır. Verilerin analizinde t- testi, Çift Yönlü Varyans Analizi ve Tukey Testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular; çekirdek ve geniş ailelerde aile fonksiyonlarının farklılık gösterdiğini, çekirdek ailelerde aile fonksiyonlarının daha sağlıklı olarak yerine getirildiği görülmüştür. Eşlerin eğitim düzeyi yükseldikçe aile fonksiyonlarının daha sağlıklı olarak yerine getirilmektedir. Ayrıca; evlilik süresine bağlı olarak aile fonksiyonlarının değiştiği, çekirdek ailelerin evlilik süresi arttıkça aile fonksiyonlarım daha sağlıklı yerine getirdikleri bulunmuştur. Diğer bağımsız değişkenler olan; cinsiyet faktörü, ailenin sahip olduğu çocuk sayısı, evlenme şekli, evlenme yaşı ve eşler arası yaş farkının da çekirdek ve geniş ailelerde aile fonksiyonlarının yerine getirilmesinde farklılıklara neden olduğu, ancak bu farklılığın önemli düzeyde olmadığı görülmüştür. Elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılmış ve bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
n SUMMARY The purpose of this research is to study if there are any changes in the family functions of nucleus and large families according to different variables. This research is based on survey method. The Family Functions Scale was applied to 363 family (140 large family members and 223 nucleus family members were formed by random selection) members in the provience of Bafra in 2000. The independent variables used are as follows: Family type (nucleus or large), sex of family members, the shape of marriage (normal or arrenged), educational level, period of marriage, numbers of children, age of marrige and different age of couples. Theimpacts of these independent variables on nucleus and large family functions have been studied. The Family Functions Scale has been carried out to measure family functions of nucleus and large families and Family Information Form was used in this research. The data were analyzed by the t-test, Two Ways Variance Analyses and Tukey Test. The findings obtained from this research are as follows: Family function show differences according to nucleus and large families. Family functions of nucleus families are more efficiently carried out more efficiently than those of traditional families. It has been seen that family functions have been carried out more effeciently depending on the levels of education of couples. It has been also found that, family functions change in relation to the perriod of marriage. When the perriod of marriage gets langer, family functions could be hearty in the nucleus family. Other independant variables such as sex, number of children, and age differences of couples have not showed any important differences in the family functions of nucleus and large families. The findings have been discussed in the light of literatute and some suggestions have been proposed.