Devletlerarası ilişkilerde halkla ilişkiler ve siyasal propagandanın rolü
The Role of public relations and propaganda in intergovernmental relations
- Tez No: 108672
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA DURMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 336
Özet
TÜRKÇE ABSTRACT fEn fazla 250 sözcük^ Yeni bin yılda devletlerarası ilişkilerde yaşanan gelişmeler diplomasi alanında yeni açılımlar gerektirmektedir. Bir ülkenin dış politika' sının uygulama aracı olan ve uluslararası siyaset alanında devletlerin iletişime geçme biçimlerini belirleyen diplomasi; günümüzde lobicilik, propaganda ve kriz yönetimi ekseninde yapılandırılmalıdır. Diplomasinin bu yeni yaklaşım çerçevesinde değerlendirilmesi“Diplomatik Halkla İlişkiler”kavramım ortaya çıkarmıştır. Bir ülkenin uluslararası politika sahnesinde itibarlı ülke konumuna gelmesi, uluslararası karar mekanizmalarında söz sahibi olması, aranan, danışılan ülke olması, uluslararası kamuoyunda olumlu imaj kazanması diplomatik halkla ilişkilerin ilgi alanına girmektedir. Diplomasi, dış politikanın iletişim yönünü oluşturmaktadır, üetişimin daha etkin gerçekleşebilmesi için halkla ilişkilerin diplomasi ile ortak bir tecrübe alam oluşturması gerekmektedir. Devletlerarası ilişkilerde daha etkin ve güçlü bir iletişim için diplomatik halkla ilişkilerin üç alanda stratejiler üretmesi gerekmektedir: Propaganda, Lobicilik ve Kriz Yönetimi. Propaganda, etkin uluslararası kurum ve kuruluşların belli siyasal konulardaki tepkisinin bir ülkenin amaçlan doğrultusunda biçimlendirilmesi şeklinde diplomatik halkla ilişkilere katkı sağlarken, lobicilik bu kurum ve kuruluşlardaki siyasal karar mekanizmasının ülke çıkarları lehinde karar almaşım sağlamak üzere yürütülen ikna çalışmalarıdır. Küreselleşmenin etkisiyle uluslararası krizlerin daha görünür bir hale gelmesi ve bir ülkede yaşanan krizin diğer ülkeleri, hatta tüm dünyayı etkisi altına alabilmesi sebebiyle diplomatik vizyon'un kriz yönetimi konseptini içermesi gerekmektedir. Yani diplomasi dış politikanın iletişim yönünü oluştururken; halkla ilişkiler devletlerarası platformu daha etkin bir iletişimi; propaganda, lobicilik, kriz yönetimi üçgeninde yapılandırmaktadır. Diplomasinin tükendiği yerde iletişim başlamaktadır. Uluslararası arenada, devletler diplomasinin sınırları ve kuralları içinde iletişime girerken; kuralların tıkandığı yerde; diplomasi halkla ilişkiler'in kalkışı ile iletişim sürecini devletler nezdinde sağlam temeller üzerine kurmaktadır.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRACT (en fazla 250 sözcük) In a new era, the developments which are occured in ingovernmental relations require new advancements in diplomatic field. Diplomacy, which is an applied tool of a country's foreign policy and determines setting up communication forms of the countries in international political arena, must be established with regard as lobbying, propaganda and crisis management. The fact that diplomacy is evaluated according to this new approach brings out“Diplomatic Public Relations”concept. The fact that a country is promoted to influential country in intergovernmental political stage, is influential in international decisive mechanism, is a searched, consulted country, acquires a positive image on international public opinion are scope of diplomatic public relations. Diplomacy makes up communicational aspect of foreign policy. Public relations and diplomacy should set up a common experimental field in order to form communication more effectively. Diplomatic public relations must create strategies in three fields for stronger and more influential communication: Propaganda, lobbying and crisis management. Whereas propaganda makes a contribution to diplomatic public relations as reactions in spesific political issues of effective international institutions and foundations with regard to a country's objectives, lobbying is persuasive actions that are carried out in order to have political decisive mechanism in these institutions and foundations made a decision approve of public interest. Diplomatic vision must include crisis management concept because international crises become more clear and a crisis which previals in a country affect the other countries, on top of all that the whole world owing to globalisation. In other words, while diplomacy makes up the communicative side of the foreign policy, public relations establish more effective communication with regard as the triangle of propaganda, lobbying and crisis management in intergovernmental platform. When diplomacy comes to on and, communication initiates. The countries set up communication according to the borders and rules of diplomacy on intergovernmental arena. When the rules are stopped up, diplomacy sets up communication period to be based on strong foundations to regard as countries with contributions of public