Bursa Yıldırım Bayezid Külliyesi
- Tez No: 108690
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ KUYULU ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmada, Bursa'da bulunan Yıldırım Bâyezid Külliyesi'nin (14. Yüzyıl sonu) plan ve süsleme özellikleri, ayrıntılı bir şekilde tanıtılmaktadır. Bursa'nın doğusunda yar alan bu külliyede cami, türbe, medrese, hamam, darüşşifa bulunmaktadır. Uludağ'ın eteklerindeki bir tepe üzerinde inşa edilmiş olan külliyenin odak yapısı camidir. Yapı, Tabhaneli Camiler grubuna girmektedir. Türbe, caminin kuzeyinde inşa edilmiştir. Medrese, caminin kuzey batısında yer almaktadır. Hamam, caminin güneydoğusunda, darüşşifa ise güney batısında bulunmaktadır. Külliyenin biri kuzeyde, diğeri batıda olmak üzere iki kapısı vardır. Bursa Yıldırım Bâyezid Külliyesi, tasarım açısından. erken dönem Osmanlı külliyelerinin karakteristiklerini taşımaktadır ve bugün, ayakta kalan külliyelerin en büyüklerindendir. Darüşşifa, Osmanlı döneminde inşa edilen ilk hastahane ve türbe ise revak içeren ilk örnek olması nedeniyle önemlidir. Külliyedeki süsleme unsurları; taş, alçı, kalemisi ve tuğla-taş süslemelerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, plainning and ornamentation charecteristics of Yıldırım Bâyezid Complex (End of 14th Century) in Bursa, are introduced in detail. At this complex, which is in the east of Bursa, there is a mosque, a tomb, a madrasa, a bath and a darüşşifa (hospital). The focal structure of this complex built on the foot of Uludağ is the mosque. The building includes the group of Tabhaneli Camiler (Mosques have guest houses). The tomb is built in the north of the mosque. The madrasa is in the north-west of the mosque. The bath is in the south west and the hospital is in the south-east of the mosque. The complex has got two entrances, one of them is in the north other is in the west.. Bursa Yıldırım Bâyezid Complex has got the charecteristics of the early Ottoman period Complexes in regard to design and today it is one of the greatest of those that have survived to the present day. The Darüşşifa is the first hospital which was built in the Ottoman period and the tomb is the first example which had a colonnade. The elements of ornamentation in the complex include stone, stucco, fresco and brick-stone.